Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/7/04
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/7/04
Data
2004.02.25



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
kradzież składników majątkowych


Pytanie podatnika
„ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu . W dniu01-02-2004 dokonano włamania do sklepu i kradzieży towaru. 0 zaistniałymfakcie zawiadomiono policję, która prowadzi dochodzenie wyjaśniające.Spotkałam się z opinią, że niektóre Urzędy Skarbowe wymagają w takichsytuacjach korekty podatku naliczonego, odliczonego przy zakupie skradzionychtowarów, ponieważ nie zostały one odsprzedane wiec nie wystąpił związek zesprzedażą opodatkowaną.Czy mam obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, który zostałodliczony w miesiącu zakupu towarów skradzionych 01-02-2004 roku?Moim zdaniem nie, ponieważ w momencie zakupu taki związek istniał -zakup byt dokonany w celu osiągnięcia przychodu opodatkowanego i podatekVAT podlegał odliczeniu. Fakt, ze nie dokonano sprzedaży nie może miećznaczenia, gdyż żaden przepis nie nakłada obowiązku dokonania korekty wprzypadku niezawinionych niedoborów i strat losowych, które są zaliczane dokosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym wypadku, w teoretycznejsytuacji skrajnej, należałoby korygować podatek VAT np. od towarów leżącychw magazynie od kilku lat, których sprzedaż nie nastąpi na skutek np. ich korozji.Ponadto związek ze sprzedażą nie musi być bezpośredni. Odliczeniupodlega VAT od zakupów towarów i usług związanych także pośrednio zesprzedażą opodatkowaną np. : od zakupu energii, wyposażenia, materiałówbiurowych, środków czystości itp.Opinie taką podzielają niektóre Urzędy i Izby Skarbowe udzielającwyjaśnień korzystnych dla podatników (np. opublikowane w interneciestanowisko Izby Skarbowej w Warszawie) w analogicznych sytuacjach.W związku z moimi wątpliwościami bardzo proszę o przedstawienie stanowiskaUrzędu w tym konkretnym przypadku.Oświadczam, że nie toczy się wobec mnie postępowanie podatkowe, kontrolne oraz przed NSA.


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 12.02.2004 r. (data wpływu do Urzędu 16.02.2004 r., bez znaku) dotyczące korekty podatku naliczonego, związanego z towarem skradzionym informuję, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę zaś podatku naliczonego stanowi suma kwot określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług (...). Zdaniem organu podatkowego okoliczność zakupu towaru handlowego, który został następnie skradziony, a wcześniej nabyty w celu dalszej odsprzedaży świadczy, że w momencie odliczenia podatku naliczonego istniał związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Jednocześnie przepis art. 25 ust. 1 pkt. 3 ustawy o VAT określa, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...). Artykuł 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W art. 23 tej ustawy, który enumeratywnie wylicza jakich wydatków nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, brak jest opisanych przez Panią wydatków.

Biorąc pod uwagę powyższe należy przyjąć, że nie ciąży na Pani obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj