Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-641/12/KB
z 16 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-641/12/KB
Data
2012.08.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
różnice kursowe


Istota interpretacji
różnice kursowe od środków własnych



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2012r. (data wpływu do tut. Biura 25 maja 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych od środków własnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych od środków własnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności jest m.in. pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z) oraz badanie rynku i opinii publicznej (73.20.Z). Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy rozliczany jest liniowo, tj. według stawki 19%. Wnioskodawczyni jest zarejestrowana, jako czynny podatnik VAT. Posiada także firmowe konto dewizowe oraz złotówkowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej została zawarta umowa o świadczenie usług doradczych z kontrahentem zagranicznym. Za wykonane usługi Wnioskodawczyni wystawia faktury w walucie USD i otrzymuje przelewy również w tej walucie na rachunek bankowy walutowy, związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Środki te są zgromadzone na firmowym rachunku walutowym. Zgromadzone na rachunku walutowym środki pieniężne Wnioskodawczyni chciałaby przeznaczyć na własne potrzeby i w tym celu zamierza przelać je na prywatny rachunek dewizowy, bądź złotówkowy, ewentualnie pobrać gotówkę. Jedynie nieznaczna część środków pozostanie na rachunku walutowym firmowym, jako zabezpieczenie na pokrycie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku przelania środków walutowych z konta firmowego na prywatny rachunek walutowy, bądź prywatny rachunek złotówkowy, albo wypłaty gotówkowej z przeznaczeniem środków na cele prywatne, powstaną różnice kursowe od środków własnych stanowiące przychody lub koszty podatkowe...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe. Zgodnie z art. 14b ust. 1 ww. ustawy, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 24c. Stosownie do art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 powołanego przepisu. Powyższa zasada dotyczy również różnic kursowych od własnych środków pieniężnych na rachunku bankowym podmiotów gospodarczych. Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5. Natomiast stosownie do art. 24c ust. 3 pkt 3, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5. Użyty w powyższych przepisach art. 24c ust. 2 i 3 termin „inna forma wypływu środków” nie został sprecyzowany, lecz odnosi się właściwie do każdej formy zadysponowania środkami pieniężnymi na rachunku bankowym powodującej zmniejszenie salda środków na rachunku bankowym. Jednak, zdaniem Wnioskodawczyni, zapis ten dotyczy jedynie sytuacji, gdy wypływ środków przeznaczony jest na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji, gdy nastąpi wypływ środków walutowych i będą one przeznaczone na cele prywatne, osobiste, tj. zostaną przelane na prywatny rachunek walutowy, bądź prywatny rachunek złotówkowy, ewentualnie wypłacona zostanie gotówka, to traci się związek z prowadzoną działalnością i nie ma obowiązku naliczania różnic kursowych od wypływu środków własnych. Przyjąć bowiem należy, że w takiej sytuacji wypływ środków nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem, zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji przelania środków z rachunku firmowego walutowego na Jej prywatny rachunek walutowy, bądź złotówkowy albo wypłaty gotówki nie wystąpią różnice kursowe od środków własnych, stanowiące przychody, bądź koszty podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj