Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
US.I-415/I15/1127/190/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-415/I15/1127/190/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
likwidacja
moment powstania przychodów
nieodpłatne przekazanie rzeczy
nieodpłatne używanie
nieruchomości
płatnik
przychody należne
przychód
spółki
środek trwały
udział w zyskach osób prawnych
uzyskanie przychodów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
  1. Czy w przypadku oddania w nieodpłatne użytkowanie środków trwałych powstaje przychód i czy należy go opodatkować podatkiem od towarów i usług?
  2. Jak należy ustalić dochód z udziałów w zyskach osób prawnych w przypadku likwidacji spółki i jak go opodatkować?
  3. Jakie wydatki należy uznać za wydatki poniesione na nabycie udziałów osoby prawnej?
  4. Kto jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?
  5. Czy podmiot korzystający ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który otrzymuje dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma prawo dalej do zwolnienia ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 01 grudnia 2004r., uzupełnione pismami z dnia 06 stycznia i 23 lutego 2004r., biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje:

1.
W odniesieniu do kwestii dotyczących oddania przez Spółkę z o. o. zwaną w dalszej części niniejszej odpowiedzi Spółką w nieodpłatne użytkowanie środków trwałych Spółdzielni zwanej w dalszej części Spółdzielnią, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji zastosowanie będą miały uregulowania zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 2 (w odniesieniu do środków trwałych ruchomych) oraz w art. 13 ust. 1 (w odniesieniu do środków trwałych będących nieruchomościami) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 154, poz. 654 ze zm.).
Art. 12 ust. 1 pkt. 2 cytowanej ustawy stanowi, że do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Jak wskazuje powyższy przepis wyłączenia mają charakter enumeratywny.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "nieodpłatne świadczenia". Przez "nieodpłatne świadczenia" należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku tej osoby prawnej, mające konkretny wymiar finansowy.
W powołanym wyżej przepisie ustawodawca posługuje się sformułowaniem "wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń". Biorąc pod uwagę ww. zapis oraz charakter przysporzenia następującego w wyniku nieodpłatnego świadczenia należy stwierdzić, że przychód z tego tytułu powstaje po stronie podmiotu otrzymującego nieodpłatne świadczenie. W tym przypadku przychód powstaje w Spółdzielni.
Art. 13 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przychodem z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju. Natomiast wysokość nieodpłatnego świadczenia u podmiotu korzystającego bezpłatnie z nieruchomości, określa się według zasad ustanowionych w art. 12 ust. 6 pkt 3 cyt. ustawy. W tym przypadku, wartość tę ustala się w wysokości równowartości czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu nieruchomości.
W zakresie opodatkowania ww. świadczeń podatkiem od towarów i usług VAT, należy odwołać się do art. 3 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podaku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Z zapisu ww. artykułu wynika, że przepisów ustawy nie stosuje się do wydania towarów na podstawie umowy użyczenia (zgodnie z art. 4 pkt 1 towarem są rzeczy ruchome, budynki, budowle itp.).

2.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, Spółdzielnia jako jedyny udziałowiec Spółki, po zakończonym procesie likwidacji Spółki przejmie całość majątku Spółki. Majątek ten należy wycenić według wartości rynkowej (przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w dniu osiągnięcia przychodu w obrocie rzeczami tego samego rodzaju, gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia).
Wartość tego majątku, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy podatkowej stanowić będzie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z opodatkowania jest jednak wyłączona ta część majątku, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie udziałów osoby prawnej (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy).

Ustawodawca nie sprecyzował jak należy rozumieć określenie "wydatki na nabycie", tj. jaki katalog wydatków mieści się w tym pojęciu. Jednakże zdaniem tut. Organu Podatkowego zaliczyć należy tutaj wszystkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Należy więc uznać, że poniesione przez Spółdzielnię koszty dotyczące nabycia udziałów Spółki, o których mowa w piśmie są wydatkami na nabycie udziałów.
Powstały w w/w sposób dochód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 ust. 1 ustawy).

3.
Płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu, o którym mowa wyżej, jest spółka dokonująca wypłaty. W dniu dokonania wypłaty zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, a następnie przekazać kwotę podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika.
Zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa wyżej nie pobiera się, jeżeli podatnik osiągający przychody wymienione w art. 17 ust. 1 (obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004r. na mocy art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 202, poz. 1957), korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodu na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złoży płatnikowi, najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oswiadczenie, że przeznaczy dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na cele wymienione w tych przepisach (art. 26 ust. 1a cyt. wyżej ustawy podatkowej).

W przypadku przeznaczenia dochodów z dywidend na inne cele niż wymienione w tych przepisach, zryczałtowany podatek należny z tego tytułu, zobowiązany jest wpłacić sam podatnik do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania wydatku (art. 26 ust. 4 przedmiotowej ustawy).
W przypadku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 26 ust. 1a ustawy, obejmującego tylko część dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, część ta powinna być zwolniona z obowiązku poboru podatku, natomiast od pozostałej części Spółka jako płatnik winna pobrać i odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy.

4.
Odnosząc się do wątpliwości zawartych w pkt 4, dotyczących tego, czy Spółdzielnia może przejąć rolę płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, należy zauważyć, że omawiane wyżej przepisy (art. 26 ust. 1 ustawy) jednoznacznie stanowią, który z podmiotów jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego.

Przepisy te zdaniem tut. Organu Podatkowego nie dają prawa do zmiany polegającej na tym, aby podatnik, na rzecz którego ustalony jest dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, przejął rolę płatnika.

Niniejsza odpowiedź oparta jest na stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj