Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/106/2003
z 26 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/106/2003
Data
2004.01.26


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Stawka 7% dla niektórych towarów i usług


Słowa kluczowe
forma zapłaty
garaż
kasa rejestrująca
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
miejsce postojowe
prowadzenie ewidencji
rata
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
zaliczka


Pytanie podatnika
1. Według jakich stawek VAT opodatkowana jest sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażami wielostanowiskowymi znajdującymi się w piwnicy budynku?
2. Czy przyjmowanie wpłat zaliczek, rat od przyszłych nabywców (lokali mieszkalnych, garaży, lokali użytkowych) wyłącznie za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy zwalnia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących?
3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT przy przyjmowaniu zaliczek, rat od przyszłych nabywców lokali mieszkalnych, garaży, lokali użytkowych w przypadku, gdy wpłaty dokonywane są na rachunek powierniczy - wg umowy z bankiem są one udostępniane wyłącznie na cele związane z budową budynku po okazaniu niezbędnych dokumentów?


W odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 18.11.2003 r. (data wpływu 26.11.2003 r., bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej następujących zagadnień:

  1. wg jakich stawek VAT opodatkowana jest sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z garażami wielostanowiskowymi znajdującymi się w piwnicy budynku,
  2. czy przyjmowanie wpłat zaliczek, rat od przyszłych nabywców (lokali mieszkalnych, garaży, lokali użytkowych) wyłącznie za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy zwalnia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących,
  3. kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT przy przyjmowaniu zaliczek, rat od przyszłych nabywców lokali mieszkalnych, garaży, lokali użytkowych w przypadku, gdy wpłaty dokonywane są na rachunek powierniczy - wg umowy z bankiem są one udostępniane wyłącznie na cele związane z budową budynku po okazaniu niezbędnych dokumentów,

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Ad. 1

  1. Zgodnie z przepisem art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem według stawki VAT 7 % podlegała w okresie do 31.12.2003 r. sprzedaż obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych. Tak określona stawka podatku nie uległa zmianie również od 1.01.2004 r. Zgodnie bowiem z przepisem § 66 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w brzmieniu nadanym przez przepis § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 224, poz. 2229), stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych.
    W świetle powołanych przepisów, sprzedaż lokali mieszkalnych (w okresie do 31.12.2003 oraz od 1.01.2004 r.), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7 %.
  2. w przypadku sprzedaży lokali użytkowych (garaży) lub ułamkowej części garażu (miejsce postojowe) ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 22 % (art. 18 ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również sprzedaży wyodrębnionej części lokali użytkowych (garaży lub miejsc postojowych w wielostanowiskowym garażu) znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Stanowisko takie potwierdziło również Ministerstwo Finansów w piśmie nr PP1-811/705/2002/JW/953 z dnia 26.07.2002 r.

Ad. 2. Zgodnie z przepisem § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestracyjnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących do dnia 31.12.2004 r. czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia (poz. 49 załącznika obejmuje sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym - pocztą lub przesyłkami kurierskimi - oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła).

W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości (lokali mieszkalnych, garaży, lokali użytkowych), zapłata za które - w formie zaliczek, rat - dokonywana jest wyłącznie za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, zwolniona jest z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot należnego podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ad. 3. Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 7 b ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży lokali i budynków obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania. Na podstawie ust. 8 powołanego przepisu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2 - 4, 7 i 9 - 13 oraz ust. 8c i 8d. Zgodnie z art. 6 ust. 8d powołanej ustawy, otrzymanie części zapłaty (z tytułu sprzedaży lokali i budynków) powoduje postanie obowiązku podatkowego w tej części, dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W świetle powołanych przepisów otrzymanie przez podatnika, wpłata na rachunek bankowy, każdej zaliczki czy raty z tytułu sprzedaży garaży, lokali mieszkalnych i użytkowych powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Rodzaj założonego przez podatnika rachunku bankowego (w omawianej sprawie rachunek pomocniczy zwany kontem powierniczym) i dodatkowe postanowienia ograniczające swobodę dysponowania środkami na nim zgromadzonymi, wynikające z umowy zawartej pomiędzy bankiem a podatnikiem, nie mogą wpływać na moment powstania obowiązku podatkowego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj