Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005-35/EP/04
z 20 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005-35/EP/04
Data
2004.02.20



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od towarów i usług
przejęcie
wynik


Pytanie podatnika
Spółka X Sp. z o.o. pyta o rozliczenie wyniku podatkowego Spółki przejmowanej Y Sp. z o.o. w przypadku połączenia przez przejęcie w roku podatkowym w którym doszło do połączenia oraz o rozliczenie czy podatku VAT naliczonego i podatku od czynności cywilnoprawnych pomiędzy Spółkami.


W nawiązaniu do wniosku o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawia weryfikację stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jak niżej:

„Zawarte w przedmiotowym piśmie twierdzenie, iż „Ustalenie łącznej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym łączących się jednostek jest prawidłowe pod warunkiem, iż jednostka przejmowana nie posiada straty. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu przez podatnika dochodu lub straty nie uwzględnia się także straty podmiotu przejmowanego ustalonego na dzień poprzedzający łączenie” nie znajduje potwierdzenia w przepisach prawa, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o rachunkowości.

Powołany art. 7 ust. 3 w punkcie 4 stanowi iż, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształconych łączonych, przejmowanych lub dzielonych (....) Przepis ten nie mówi o stratach ustalonych na dzień poprzedzający łączenie, jak to ujęto w odpowiedzi. Należy zatem uznać, iż chodzi o straty w rozumieniu unormowania wynikającego z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie zapisano, iż dochodem z zastrzeżeniem art. 10 i 11 jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. Chodzi zatem o straty osiągnięte w roku podatkowym, możemy więc uznać, iż spółka przejmująca nie będzie mogła odliczyć ewentualnych strat spółki przejętej za lata wcześniejsze, gdzie zostało złożone zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i straty takie zostały wykazane.

W przedstawionej sytuacji w spółce przejmowanej na dzień przejęcia (połączenia metodą łączenia udziałów) nie mamy do czynienia z ustaleniem przez nią ewentualnej straty, ponieważ spółka ta nie ma obowiązku zamknięcia na ten dzień ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji nie ma obowiązku złożenia za okres do dnia przejęcia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Również art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości pozwalający na niezamykanie ksiąg rachukowych spółek łączących się jeżeli rozliczenie połączenia możliwe jest przy zastosowaniu łączenia udziałów oraz art. 44 c tej ustawy regulujący kwestie możliwości zastosowania metody łączenia udziałów, nie wprowadzają żadnego unormowania ograniczającego ich stosowanie w sytuacji powołanej przez Naczelnika urzędu, tj. gdy jednostka przejmowana poniosła stratę.”



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj