Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
III/443-2/04
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-2/04
Data
2004.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura VAT
kasa rejestrująca
obniżenie podatku należnego
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
sprzedaż
termin ustawowy
żądanie podatnika


Pytanie podatnika
Jesteśmy nadleśnictwem i zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji o zakresie możliwości wystawienia faktury VAT za sprzedane drewno dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.
Sprzedaż drewna miała miejsce w kwietniu 2000r., a zainteresowany zwrócił się o wystawienie faktury w styczniu 2004r. Informujemy, że w dniu sprzedaży został wystawiony paragon fiskalny potwierdzający zakup i wpłatę gotówki do kasy oraz asygnata jako dokument uprawniający do wywozu drewna z lasu.
Jako podatnik podatku VAT wystawiamy faktury VAT za dokonaną sprzedaż, wystawiamy także faktury na żądanie klientów. W dniu sprzedaży zainteresowany takiego żądania nie przedstawił.
Czy możemy po takim okresie wystawić fakturę VAT ?
Naszym zdaniem, obecnie takiej możliwości nie ma.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w odpowiedzi na pismo z dnia 11.02.2004r., uzupełnione pismem z dnia 27.02.2004r., informuje:

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Z bezwzględnego obowiązku dokumentowania każdej transakcji zostali zwolnieni podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących tę działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Jest to wyjątek od zasady, którą jest wystawianie faktur stwierdzających sprzedaż określonych towarów i usług.

Korzystając z delegacji ustawowej określonej w art. 32 ust. 5 ustawy o VAT, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) określił w rozdziale 10 szczegółowe zasady wystawiania i przechowywania faktur oraz not korygujących.

Zgodnie z § 38 rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i 40.

Przepis art. 87 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód obowiązek wystawiania rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, na żądanie kupującego. Zgodnie z § 4 w/w artykułu, podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, dopiero jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten wskazuje na możliwość zwrócenia się przez nabywcę z żądaniem wystawienia rachunku w terminie do trzech miesięcy od dnia dokonania transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj