Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
US1416/PD/415/1/04
z 30 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US1416/PD/415/1/04
Data
2004.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy kwestii uznania za koszty uzyskania przychodów już w 2003 r. amortyzacji środków trwałych związanych ze sprzedażą próbnej produkcji, która będzie realizowana w 2004 r.


W złożonym piśmie przedstawił Pan następujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie:
Prowadzi Pan firmę w branży spożywczej realizującą sezonową produkcję lodów i kajzerek w okresie jesienno - zimowo - wiosennym, która w wyniku wymagań rynku i konieczności dostosowania do wymogów Unii Europejskiej przechodzi obecnie proces modernizacji produkcji wymuszony zaprzestaniem produkcji nie mrożonych kajzerek do odpieku sklepowego.
W związku z powyższym poniósł Pan w 2003 r. znaczne nakłady inwestycyjne na zakup maszyn, urządzeń i pojazdów a także na działania związane z produkcją i sprzedażą wyrobów cukierniczo-piekarniczych.
Wszystkie zakupione przez Pana samochody oznaczone znakami firmowymi oraz reklamami będące stale w użytku, przyczyniają się do rozreklamowania przyszłej sprzedaży, która wystąpi w 2004 r.
Rozpoczął Pan próbną sezonową produkcję wyrobów, które zostały przeznaczone wyłącznie na cele promocji. Fakt uruchomienia produkcji jest potwierdzony w fakturach i rachunkach w księgowości od października 2003 r. Natomiast przychody z ww. sprzedaży uzyskane zostaną dopiero w 2004 r.
Zatem amortyzację środków trwałych związanych ze sprzedażą próbnej produkcji, która będzie prowadzona w 2004 r. zaksięgował Pan do kosztów uzyskania przychodów już w roku podatkowym 2003.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej informuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Jednocześnie zgodnie z ust. 8 ww. artykułu, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy.
Z powyższych przepisów wynika, że odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z tymi przepisami mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22h ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższych przepisów może Pan dokonywać odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów od środków trwałych spełniajacych wymogi określone w ustawie i przyjętych do używania, od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki trwałe wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Nie można zatem dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nie wprowadzonych do ewidencji oraz tych środków trwałych, których nie przyjęto do używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla amortyzacji środków trwałych szczególne znaczenie ma zatem przyjęcie środków trwałych do używania i wpisanie ich do ewidencji środków trwałych. Fakt uzyskiwania przychodów lub nie z działalności gospodarczej prowadzonej przy wykorzystaniu środków trwałych nie ma bowiem w tym zakresie szczególnego znaczenia. Celem prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej jest uzyskiwanie przychodów, jednak nie można przyjąć, że działalność jest wykonywana jedynie wówczas, gdy uzyskiwany jest sam przychód.
Ustalenie, że ma miejsce prowadzenie przez Pana działalności gospodarczej może być dokonane na podstawie stwierdzenia wszelkich czynności zmierzających do tego, by przychody były uzyskiwane, nawet, gdy w danym momencie przychodów tych jeszcze nie uzyskano. Oczywiście celem wszystkich działań podmiotu gospodarczego jest doprowadzenie do tego, aby przychód był wreszcie uzyskiwany. Działania te polegają w szczególności na ponoszeniu różnych wydatków, w tym o charakterze inwestycyjnym i zawsze najpierw są ponoszone koszty a następnie w ich wyniku uzyskiwane przychody.

W konsekwencji uznać należy, że jeżeli przyjął Pan do używania w swojej działalności gospodarczej środki trwałe oraz wprowadził je do ewidencji środków trwałych, to może dokonywać odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych, czyli już w 2003 r. Dla możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, bez znaczenia jest fakt, że nie uzyskał Pan jeszcze przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej i że przychody te zostaną uzyskane dopiero w 2004 r.

W związku z powyższym amortyzację środków trwałych związanych ze sprzedażą produkcji, która realizowana będzie w 2004 r. uznać należy za koszt uzyskania przychodów już w 2003 r., tj. od momentu realizacji próbnej produkcji służącej wyłącznie promocji przyszłej sprzedaży w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj