Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu
PP-I/005-250/1/03
z 30 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/005-250/1/03
Data
2004.01.30



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
akt notarialny
faktura
fakturowanie
forma czynnosci prawnej
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
W miesiącu lutym 1997 r. Podatnik wystawił fakturę VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości i dokonał z tego tytułu rozliczenia podatku. Wystawienie faktury nastąpiło przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego, który sporządzono w lipcu 1997 r. W trakcie kontroli przeprowadzonej u nabywcy zakwestionowano jego prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony dot. zakupionej nieruchomości z uwagi na fakt, iż faktura wystawiona przez Podatnika nie potwierdzała rzeczywistej transakcji sprzedaży nieruchomości. Obecnie Podatnik wystąpił z zapytaniem dotyczącym sposobu prawidłowego udokumentowania przeprowadzonej transakcji, wskazując przy tym na upływ terminu przedawnienia.


Zgodnie z art. 73 § 2 i art. 158 Kodeksu cywilnego umowa sprzedaży nieruchomości winna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. W związku z tym faktura VAT wystawiona w lutym 1997 r. tj. przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego nie dokumentowała żadnej transakcji gospodarczej. Nie była wobec tego fakturą wystawioną w trybie art. 33 ustawy o podatku VAT, a wykazany w niej podatek należny nie był podatkiem do zapłaty. Dopiero zawarcie umowy w formie aktu notarialnego upoważnia sprzedawcę do wystawienia faktury VAT dokumentującej faktycznie dokonaną sprzedaż.

W zaistniałej sytuacji wystawiona pierwotnie faktura VAT nie powodowała powstania obowiązku podatkowego, bowiem nie dokumentowała sprzedaży.

Sprzedawca, wobec braku prawidłowego dokumentu potwierdzającego sprzedaż zrealizowaną w lipcu 1997 r. może obecnie wystawić fakturę potwierdzającą sprzedaż nieruchomości, zgodnie z treścią aktu notarialnego. Powyższe jest uzasadnione o tyle, iż żaden przepis prawa podatkowego nie wskazuje granicznego terminu do wystawienia faktury. Regulacja § 50 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) dotyczy obowiązku przechowywania faktur, faktur VAT korygujących, not korygujących, także duplikatów tych dokumentów w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę, fakturę korygującą lub notę, lecz nie zabrania podatnikom przechowywania dokumentów również przez dłuższy okres czasu.

Uwzględniając jednak, iż Sprzedawca uiścił w rozliczeniu za luty 1997 r. podatek wynikający z wystawionej pierwotnie faktury pomimo, iż nie wystąpił obowiązek zapłaty tego podatku w tym miesiącu, lecz w rozliczeniu za lipiec 1997 r., nie będzie zobowiązany do jego ponownej zapłaty. Wyrażając powyższy pogląd należało uwzględnić, iż z uwagi na upływ terminów przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 68 i art. 70 Ordynacji podatkowej) brak jest podstaw do korekty złożonych w roku 1997 deklaracji podatkowych. Wskazać także należy przy tym, iż deklarowane zobowiązanie podatkowe wygasło poprzez jego zapłatę.

Wystawiona obecnie faktura VAT, będzie rodziła skutki wyłącznie po stronie nabywcy, któremu zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę wykazanego w niej podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzyma lub w miesiącu następnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj