Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
I/415/1/04/AW
z 5 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/1/04/AW
Data
2004.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
pobór podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody ze stosunku pracy
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy wypłacane jest wynagrodzenie ze stosunku pracy - należne za poprzedni rok podatkowy, osobie, z którą została rozwiązana umowa o pracę - przy pobieraniu zaliczek na podatek dochodowy, należy stosować koszty uzyskania przychodu i kwotę wolną w wysokościach obowiązujacych w roku, w którym następuje wypłata.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu w odpowiedzi na pismo z dnia 22 stycznia 2004 r., uzupełnione w dniu 4 lutego 2004 r., wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - źródłem przychodów jest między innymi stosunek pracy. Zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W przypadku gdy zakład pracy wypłaca byłemu pracownikowi zaległe wynagrodzenie ze stosunku pracy za 2002 r. w latach następnych – przychód tego podatnika dla celów podatkowych powstaje w dacie faktycznej wypłaty.

Zgodnie z art. 31 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakład pracy jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Stosownie do art. 32 ust. 2 ustawy za dochód osiągnięty z tytułu stosunku pracy uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody, po odliczeniu kosztów ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt. 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę obliczoną za dany miesiąc zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia złożył zakładowi pracy stosowne oświadczenie według ustalonego wzoru. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy pracownik w momencie wypłaty wynagrodzenia jest związany z płatnikiem stosunkiem pracy, czy też nie. Przy obliczaniu dochodu płatnik uwzględnia miesięczne koszty uzyskania, a przy obliczaniu zaliczki 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w wysokości obowiązującej w 2003 r., o ile stan faktyczny wynikający z w/w oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie (art. 32 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ponadto obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne pobraną w tym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia zgodnie z art. 32 ust. 3b w/w ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym jeśli stan sprawy przedstawiony w zapytaniu zgodny jest ze stanem faktycznym - Państwa stanowisko jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj