Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-125/03/1
z 30 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-125/03/1
Data
2003.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
eksport towarów
skład celny
skład konsygnacyjny
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje przychód należny z tytułu sprzedaży wyrobów na eksport, prowadzonej przy wykorzystaniu zagranicznych składów konsygnacyjnych?


W związku z wnioskiem Strony z dnia 25.03.2003 r., uzupełnionym pismem z dnia 01.04.2003 r., złożonym w nawiązaniu do odpowiedzi Urzędu Skarbowego w Olkuszu z dnia 05.03.2003 r. Nr US PDP-II/423-02/10/AZ/03 w sprawie rozpoznania momentu powstania przychodu należnego z tytułu sprzedaży wyrobów na eksport, prowadzonej przy wykorzystaniu zagranicznych składów konsygnacyjnych, Izba Skarbowa w Krakowie, uwzględniając stanowisko Ministerstwa Finansów w tej kwestii, przedstawia co następuje:

Z przedstawionego przez Stronę opisu stanu faktycznego wynika, że przyjęty przez Spółkę system sprzedaży towarów zagranicznym kontrahentom dokonywanej przy wykorzystaniu zagranicznych składów konsygnacyjnych wymaga wywozu z kraju odpowiedniej partii towarów do magazynu za granicą. Odprawa eksportowa towarów dokonywana jest w oparciu o fakturę pro-forma, na podstawie której wystawiony jest następnie dokument SAD. Sprzedaż wyeksportowanych towarów dokonywana jest jednak dopiero w momencie złożenia konkretnego zamówienia przez kontrahenta zagranicznego i wówczas wystawiana jest faktura dokumentująca sprzedaż wysłanych towarów.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem przychód należny powstaje z chwilą wykonania przez podatnika świadczenia na eksport. Natomiast w przypadku, gdy wywóz towarów za granicę nie jest związany ze spełnieniem wynikającego z umowy świadczenia na eksport, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, jeżeli w przedstawionym stanie faktycznym, w dacie wywozu towarów za granicę nie następuje wykonanie świadczenia na eksport i właścicielem towarów w dalszym ciągu pozostaje polski podatnik, to przychód należny z omawianego tytułu powinien zostać określony na zasadach ogólnych, wskazanych w art. 12 ust. 3 a ustawy. Tym samym przychód należny powinien zostać wykazany w dacie faktycznego wykonania świadczenia na eksport tzn. w momencie wystawienia faktury lub w dacie wydania towaru, jeżeli towar wydano przed wystawieniem faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj