Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-07/03/04
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-07/03/04
Data
2004.03.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członkowie
koszty uzyskania przychodów
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
rada nadzorcza


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości koszty uzyskania przychodów przysługują pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę oraz jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej naszej Spółki i pobiera z tego tytułu comiesięczne wynagrodzenie ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Nr NZ/360/2004 z dnia 29.01.2004 r., przesłane w dniu 09.02.2004 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi oraz uzupełnione w dniu 20.02.2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy stosowania przepisów art. 22 ust. 2 i ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w roku 2003.

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że :

Od dnia 1 stycznia 2003 r., w wyniku zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonych ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 1182) i dodania punktu 5 do ust. 9 art. 22, do przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, stosuje się koszty uzyskania przychodów w wysokości przewidzianej dla osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych.

W świetle powyższych regulacji, płatnik dokonując rocznego obliczenia podatku w trybie art. 37 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winien uwzględnić pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę oraz uzyskującym przychody z działalności wykonywanej osobiście wymienionej m.in. w art. 13 pkt 7 ww. ustawy, odrębne koszty uzyskania przychodów tj.:

  • z tytułu stosunku pracy lub stosunków pokrewnych – w wysokości ustalonej zgodnie z art. 22 ust. 2-4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • z tytułu działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 pkt 7 ww. ustawy -w wysokości określonej w art. 4 ustawy nowelizującej, tj. w roku 2003 w wysokości 99,96 zł. miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.199,52 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj