Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PR/006/108/03
z 8 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR/006/108/03
Data
2003.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów


Pytanie podatnika
Czy likwidacja spółki cywilnej i podjęcie działalności w formie spółki prawa handlowego stanowi przekształcenie formy prawnej podmiotu gospodarczego?


Odpowiadając na pismo z dnia 29 sierpnia 2003 r., w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje, że problematyka min. przekształceń jest uregulowana w przepisach kodeksu spółek handlowych i innych ustaw. Stanowią one, że następca prawny wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki swego poprzednika. Zgodnie z art. 551 § 12 Ksh spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową przez jej wspólników, zaś do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową inną niż spółka jawna stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową (art. 551 § 3 ksh).

Z kolei przejście praw i obowiązków podatkowych regulują natomiast przepisy Ordynacji podatkowej i ustaw zaliczanych do szczegółowego prawa podatkowego. Ustawy zawierające konstrukcje poszczególnych podatków są przepisami lex specialis, wobec przepisów Ordynacji podatkowej. Z przepisu art. 93 Ordynacji podatkowej wynika, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie ustala się dochodu na dzień likwidacji jeżeli ( pkt 3 ) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu albo aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, ( pkt 4 ) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo kapitałową spółkę handlową.

Zatem likwidacja działalności gospodarczej podatnika - osoby fizycznej i podjęcie działalności w formie spółki prawa handlowego nie stanowi przekształcenia formy prawnej podmiotu gospodarczego. W świetle przepisu art. 151 Kodeksu spółek handlowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstaje w wyniku przekształcenia osoby fizycznej a w skutek jej zawiązania w trybie , o którym mowa w art. 151 Ksh.

„Przekształcenie" osoby fizycznej w osobę prawną rodzi obowiązki w części podatku naliczonego związanego z towarami handlowymi poprzez korektę odliczenia. Mając powyższe na uwadze nie można zgodzić się ze stanowiskiem zawartym w piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj