Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-415/005/7/04
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/005/7/04
Data
2004.02.12



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
stosunek pracy
stosunek służbowy


Pytanie podatnika
Pracownik jest zatrudnony jednoczesnie w dwóch zakładach pracy. W jednym zakładzie pracy uwzględniono w/w pracownikowi (przy ustalaniu podatku od wypłaty wynagrodzeń) pełne koszty uzyskania przychodu.
Czy w takim przypadku podatek należy obliczyć, poprzez przyjęcie za podstawę wynagrodzenia brutto - składki ZUS - pełne koszty uzyskania przychodu, czy też odejmować połowę w/w kosztów uzyskania przychodu ?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 16.01.2004r. informuje, że wysokość naliczania kosztów uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej od kilku zakładów jednocześnie reguluje art. 22 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Jak wynika z w/w przepisu kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Prawo odliczania kosztów uzyskania przychodu przez płatnika przysługuje w pełnej wysokości w każdym przypadku osiągnięcia przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

W 2004r. koszty uzyskania przychodu, o których mowa wyżej w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy – nie mogą przekroczyć łącznie 1.840,77zł za rok podatkowy (art. 22 ust. 2 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem podatnik w zeznaniu podatkowym obowiązany jest wykazać koszty uzyskania przychodu do wysokości obowiązującego limitu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj