Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/415-03/04/AE
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-03/04/AE
Data
2004.02.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka jawna
spółki
wycena


Pytanie podatnika
W związku ze złożonym przez jednego ze wspólników wieloosobowej spółki jawnej wypowiedzeniem umowy spółki i wystąpieniem wspólnika, Spółka poniosła następujące wydatki:
  1. koszty wyceny majątku spółki,
  2. koszty opłat za czynności notarialne.

Czy w świetle art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych takie wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów ?


Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 22.01.2004 r. (data wpływu 02.02.2004r.) uzupełnionej o informacje zawarte w piśmie z dnia 10.02.2004 r.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z powyższego zapisu wynika, iż rozpatrując czy poniesiony przez podatnika koszt może stanowić koszty uzyskania przychodu, należy ustalić czy spełnione zostały równocześnie dwa niezbędne warunki:

  • czy został on poniesiony w celu uzyskania przychodu,
  • czy nie został wymieniony w katalogu kosztów nie uznanych przez ustawodawcę za koszt uzyskania przychodu.

Ponieważ oba te warunki muszą być spełnione równocześnie oznacza to, że w praktyce dany koszt może nie być wymieniony w art. 23 w/cyt. ustawy, a i tak nie będzie uznany za koszt uzyskania przychodu, jeżeli podatnik nie wykaże ,że pozostaje on w związku z przychodami uzyskanymi z prowadzonej działalności gospodarczej. Udowodnienie tego faktu spoczywa na podatniku.

W stanie faktycznym przedstawionym w wymienionych na wstępie pismach wspólnicy wieloosobowej spółki jawnej dokonali wyceny majątku spółki celem rozliczenia się z występującym wspólnikiem oraz ponieśli koszty notarialne związane ze sporządzeniem protokołu z posiedzenia wspólników w formie notarialnej, na którym podjęta została uchwała o wystąpieniu jednego ze wspólników ze spółki. Koszty wyceny majątku oraz opłaty notarialne nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki nie uznawane za koszty uzyskania przychodów, zatem kwestię tę należy rozstrzygnąć biorąc pod uwagę kryterium celowościowe. W ocenie tut. organu podatkowego omawiane wydatki nie są warunkiem koniecznym dla funkcjonowania spółki jawnej. Nie zostały poniesione w celu osiągnięcia lub zwiększenia przychodów ani nie są konieczne dla funkcjonowania źródła przychodów - spółki jawnej, zatem nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Tut. organ podatkowy nie podziela argumentacji podatnika, iż wydatki na wycenę majątku spółki oraz opłatę notarialną służą zachowaniu źródła przychodów. Jak wskazano we wniosku podatnika zostały one poniesione celem spłacenia wspólnika, który ze spółki jawnej wystąpił.

Zdaniem tut. organu podatkowego omawiane wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej, dla wspólnika, który odszedł ze spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj