Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP-443-169/1/03
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-169/1/03
Data
2003.12.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zakup od rolnika ryczałtowego


Słowa kluczowe
faktura VAT
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Czy w świetle art. 33b ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Spółka jako nabywca produktów rolnych może zwiększyć podatek naliczony, jeżeli faktura RR nie została zapłacona przelewem, a została skompensowana z fakturą sprzedaży do tego rolnika w całości?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).
Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki z dnia 24.11.2003 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności o wyjaśnienie czy w świetle art. 33b ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Spółka jako nabywca produktów rolnych może zwiększyć podatek naliczony, jeżeli faktura RR nie została zapłacona przelewem, a została skompensowana z faktura sprzedaży do tego rolnika w całości. Zdaniem Spółki kompensata należności daje podstawę do odliczenia podatku naliczonego z faktury RR.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 33b ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11. poz. 50 ze zm.) nabywca produktów rolnych może zwiększyć podatek naliczony o którym mowa w art. 19 ust 2 i 2a ustawy o VAT o zryczałtowany zwrot podatku w rozliczeniu za miesiąc w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia od dnia zakupu z wyjątkiem przypadków, gdy zawarta umowa przewiduje dłuższe terminy płatności. Wymóg dokonania rozliczenia za pośrednictwem banku, na podstawie art. 33b ust. 6 ww. ustawy o VAT nie dotyczy przypadków, gdy należności z tytułu dostaw produktów rolnych zostaną skompensowane z należnościami za towary i usługi sprzedane rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych. W sytuacji gdy różnica pomiędzy ww. kwotami wynosi 0 zł, tj. należności i zobowiązania w pełni zostały skompensowane, podatnik (nabywca) ma prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku wynikającego z faktury VAT RR.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj