Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP II 443/716/03/JK
z 16 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/716/03/JK
Data
2004.02.16



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z pisma Spółki wynika, iż osoba fizyczna będąca podatnikiem podatku VAT rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie galerii handlowej. Po wykonaniu prac przygotowawczych, powołana została spółka z o.o., której zasadniczym celem jest kontynuowanie inwestycji, a po jej zakończeniu eksploatacja obiektu. Do momentu uruchomienia galerii handlowej, spółka nie będzie dokonywała sprzedaży.
Podstawowe pytanie dotyczyło kwestii możliwości wystawienia faktury VAT dla rozliczenia poniesionych nakładów między osobą fizyczną a Spółką oraz związanego z nią prawa do rozliczenia podatku naliczonego przez (Spółkę).


Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Zgodnie art. 32 ust. 1 ustawy z 8.01.1993 r.o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnicy podatku od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Sprzedaż inwestycji rozpoczętej, na co wskazuje pismo Spółki obiektu handlowo-usługowego, która po zmianie właściciela będzie kontynuowana może być klasyfikowana wg KOB. W momencie sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku w określonym miejscu, zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym jest obiektem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.
Zatem, w przypadku objęcia umową sprzedaży całej inwestycji budowy galerii handlowej należy zastosować 22% stawkę podatku od towarów i usług. Powyższa sprzedaż dokonywana przez podatnika podatku VAT (osobę fizyczną) na rzecz spółki winna być udokumentowana fakturą VAT stosownie do przepisu art. 32 ust. 1 ustawy o VAT.
Dokonując zakupów inwestycyjnych udokumentowanych fakturą VAT podatnik ma prawo do rozliczenia kwoty podatku naliczonego według zasad określonych w art. 19, 20 i 25 ustawy. Natomiast w przypadku Spółki, gdy pierwsza czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT będzie dokonana po oddaniu obiektu do eksploatacji (III 2004 r. kwota podatku naliczonego podlega rozliczeniu w myśl art. 19 ust. 4 ustawy, w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Jednakże podmiotom, które przed powstaniem obowiązku podatkowego dokonały zakupów inwestycyjnych, przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego w formie zaliczki. Po spełnieniu warunków, określonych w § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) podmiot dokonujący zakupu może się zwrócić do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego. Do wniosku tego podatnik musi dołączyć, w myśl § 29 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia kopię dokumentu potwierdzającego opłacenie należności obejmującej podatek naliczony z tytułu dokonania zakupów inwestycyjnych.
W myśl art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 19.11.1999 r. Prawo działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany do dokonania i przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego tego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3.000 EURO albo równowartość 1.000 EURO, gdy suma wartości tych należności i zobowiązań powstałych w miesiącu poprzednim przekracza równowartość 10.000 EURO, przeliczonych na złote wg kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywane są operacje finansowe. W związku z powyższym, dokumentem potwierdzającym opłacenie należności w takim przypadku może być wyłącznie wyciąg z konta lub polecenie przelewu.
Natomiast w przypadku wniesienia przedmiotowej inwestycji do spółki w formie aportu czynność ta jako nie wymieniona w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega udokumentowaniu fakturą VAT. Jednocześnie wniesienie aportu jako czynność nie objęta zakresem przedmiotowym ustawy o VAT, powoduje obowiązek skorygowania podatku naliczonego zafakturowanego przy nabyciu towarów i usług w związku z prowadzoną inwestycją, jeżeli został rozliczony. Wniesienie aportu w postaci rzeczowych składników majątku, przez udziałowca nie może stanowić źródła podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj