Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP-443/174/1/03
z 30 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/174/1/03
Data
2003.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przedłużanie stosowania stawki 0% i 7%


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży towarów sklasyfikowanych wg Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 33.10.17.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 2 grudnia 2003 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Powstałe wątpliwości dotyczy zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży towarów sklasyfikowanych wg Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 33.10.17.

Stan faktyczny.
1. Jednostka dokonuje zakupu towarów sklasyfikowanych w PKWiU pod symbolem 33.10.17.
2. Większość oferentów stosuje stawkę VAT na ww. towary w wysokości 7%, natomiast jeden z kontrahentów stosuje stawkę w wysokości 0%.
3. Jeden z kontrahentów dołączył do oferty opinię sporządzona przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi
4. W związku z powyższym Jednostka ma wątpliwości jaka stawka podatku VAT jest właściwa, przy czym stoi na stanowisku, iż winna być to stawka 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Z dniem 1 stycznia 2003 r. uległ zmianie tryb wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, wprowadzonych zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.).
Nowy tryb wydawania opinii interpretacyjnych przez służby statystyki publicznej określony został w Komunikacie Prezesa GUS z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym GUS nr 12, poz. 87.

Zgodnie z wymienionym komunikatem do wydawania opinii interpretacyjnych upoważniony został Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, znajdujący się w Urzędzie Statystycznym w Łodzi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot, może zwrócić się na piśmie o wskazanie zaklasyfikowania m.in. wyrobu lub towaru i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych.

Z przedstawionych dokumentów wynika, iż pismem z dnia 10 czerwca 2003 r. ww. Ośrodek Interpretacji wydał opinię statystyczna dotycząca prawidłowego zakwalifikowania „siatek chirurgicznych przepuklinowych". Wg powołanej opinii towar ten winien być sklasyfikowany wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod nr 33.10.17-35.00 „Sztuczne stawy i inne elementy montowane w czasie zabiegów chirurgicznych". Mając na uwadze powyższe okoliczności brak jest podstaw do kwestionowania wydanej opinii.
Wobec powyższej sytuacji Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej ustawa- stawka podatku wynosi 22%.Jednocześnie ustawodawca w art. 50 ust. 1 ustawy zawarł delegację ustawowa dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Powołany przepis stanowi, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych, w okresie do 31 grudnia 2005 r., w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0% lub 7% dla niektórych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek.
Minister Finansów skorzystał z ww. upoważnienia w rozporządzeniu z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Natomiast zgodnie z § 59 pkt 2 ww. rozporządzenia stawki podatku wymienione w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% dla towarów i usług, o których mowa w załączniku nr 2 - w przypadku sprzedaży tych towarów i świadczenia usług w kraju. Jednocześnie w pozycji 34 załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia umieszczono towary sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 33.10.17 i wymieniono, iż są to sztuczne stawy, przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne, sztuczne zęby, protezy dentystyczne, protezy innych części ciała, gdzie indziej nie sklasyfikowane - z wyłączeniem: szyn do kończyn, zestawów do zespolenia kości, przyrządów i aparatów do chirurgii urazowej i ortopedii, śrub regulacyjnych ortodontycznych, namiastek syntetycznych naczyń krwionośnych narządów i innych materiałów stosowanych w chirurgii, obuwia na stopy wrażliwe.
Mając powyższe na uwadze właściwa stawka podatku VAT do sprzedaży w kraju towarów sklasyfikowanych w PKWiU pod symbolem 33.10.17, jest stawka w wysokości 0%.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jestzgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj