Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDFII415/2/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII415/2/04
Data
2004.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
rehabilitacja
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy mogę i w jakiej wysokości skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków na rehabilitację. Posiadam II grupę inwalidzką przyznana ze względu na dyskopatię powiązaną z niedowładem stopy oraz choroby układu krążenia. Jestem właścicielem samochodu osobowego. W 2003r. korzystałem z 10 zabiegów rehabilitacyjnych w przychodni. Ponadto z samochodu korzystałem na dojazdy do lekarzy. Byłem sześciokrotnie na badaniach Holterowskich w L. Samochodem byłem dowieziony do sanatorium uzdrowiskowego w D.Z.


Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodu przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki z tytułu używania samochodu osobowego,, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidzkiej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16 dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nie przekraczającej w 2003 r. kwoty 2.280 zł. Poniesione z tego tytułu wydatki nie wymagają udokumentowania (rachunki, faktury). Z przedstawionego w piśmie z dnia 23 stycznia 2004r. stanu faktycznego wynika, że podatnik w 2003 r. korzystał z dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby niepełnosprawnej (tj. podatnika) zaliczonej do II grupy inwalidztwa. A zatem poniesione przez podatnika w związku z przejazdem na zabiegi rehabilitacyjne wydatki podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie cytowanego wyżej art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wydatki poniesione na przejazdy na wizyty lekarskie nie podlegają odliczeniu od dochodu, ponieważ warunkiem skorzystania z tej ulgi jest przejazd na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, a nie wizyty lekarskie.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że odliczenia od dochodu podlegają wydatki na odpłatne przejazdy transportu publicznego związanego z leczeniem sanatoryjnym. Podstawą do odliczenia jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj