Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/21/03
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/21/03
Data
2004.02.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kioski
środek trwały
towar używany


Pytanie podatnika
Dotyczy sprzedaży kiosku handlowego typu RUCH nabytego w celu czerpania korzyści w postaci wynajmu. Ww. kiosk był nabyty jako towar zwolniony z podatku VAT. Czy sprzedaż tego kiosku może być zwolniona z podatku VAT, w przypadku gdy od jego wybudowania minęło 5 lat, nie jest kioskiem przenośnym, podatnik nie ponosił wydatków na jego ulepszenie ? Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionych wydatków ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem Strony z dnia 5 grudnia 2003 r. uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2003 r. i 06.01.2004 r. informuję, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług, sprzedaż towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 7 ust. 2e cyt. ustawy, powyższego zwolnienia nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a tj. budynki, budowle i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie używania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik
1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Przepis ten dotyczy podatnika, który ostatni użytkował przedmiotowy kiosk handlowy i dokonuje jego sprzedaży.

Z informacji przedłożonych przez stronę wynika, iż:
1. przedmiotowy kiosk handlowy “RUCH” - jest kioskiem nieprzenośnym
2. od końca roku w którym go wybudowano minęło 5 lat
3. podatnik nabył kiosk jako zwolniony a więc nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony
4. podatnik dokonujący sprzedaży nie ponosił żadnych wydatków na jego ulepszenie.

W świetle powyższych informacji oraz uregulowań prawnych informuję, iż sprzedaż kiosku handlowego typu “RUCH” będącego przedmiotem wynajmu innemu podmiotowi gospodarczemu - podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj