Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
U.S.I.2.415(1)04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I.2.415(1)04
Data
2004.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dochód
nieograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie dochodu
unikanie podwójnego opodatkowania
wykonywanie pracy osobiście
zasada równości wobec prawa
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Proszę o udzielenie odpowiedzi o sposobie dokonania rozliczenia dochodu uzyskanego z pracy sezonowej we Francji.


W związku z Pana zapytaniem prawnym dotyczących sposobu rozliczenia dochodów uzyskanych w 2003 r. z pracy sezonowej we Francji, zawartym w piśmie złożonym w Urzędzie w dniu 07.01.2004 r.,uzupełnionym pismem z dnia 19.01.2004 r. oraz własnym stanowiskiem w sprawie-w dniu 29.01.2003 r.-Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Obowiązkiem podatkowym zatem są objęte zarówno dochody ze źródeł krajowych i zagranicznych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 33 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. -przewidywał zasadę, że wolne od podatku są dochody osób fizycznych uzyskiwane ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczypospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku, podpisanej w Warszawie w dniu 20.06.1975 r. (Dz. U. z 1977 r., Nr 1, poz. 5) pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba, że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu w tym drugim Państwie.

Art. 23 ust. 1 w/w umowy stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce siąga przychody (...), które stosownie do postanowień niniejszej umowy podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska (...) wyłączy te przychody (...) spod opodatkowania, może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu (...) tej osoby zastosować stawkę podatkową, która zostałaby zastosowana, gdyby te przychody (...) nie zostały wyłączone spod opodatkowania.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów (...)-w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym wykonywana była praca lub otrzymywane stypendium.

Wysokość diet, o których mowa w powołanym wyżej przepisie ustawy–określona została na 2003 r. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991); zgodnie z w/w przepisami w 2003 r. dietę za dobę podróży do Francji określono w wysokości 45 EURO.

Ponadto, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 81 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., zwolnione od podatku dochodowego są również dochody stanowiące równowartość wydatków na zakwaterowanie, poniesionych przez osoby przebywające czasowo za granicą i uzyskujące tam dochody-jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym (lub równorzędnym dokumentem), do wysokości limitu na koszty hotelu, określonego w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, a w razie braku rachunku – w wysokości 25 % tego limitu; zwolnienie nie dotyczy osób, którym zapewniono bezpłatne zakwaterowanie. Wysokość limitu na nocleg w hotelu we Francji 2003 r., określona w/w rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wyniosła 120 EURO.

Na podstawie art. 11 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że z opodatkowania podatkiem dochodowym wyłączona jest ta część dochodów, która odpowiada iloczynowi kwoty diet i liczby dni, za które wykonywana była praca oraz dochody stanowiące równowartość wydatków na zakwaterowanie .

Na podstawie art. 27 ust. 8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 lub pkt 66, podatek dochodowy ustala się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust.1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jeżeli w 2003 r. uzyskał Pan oprócz dochodów we Francji–inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych - cyt.wyż. przepis art. 27 ust. 8 ma zastosowanie.

Przepisy prawa podatkowego nie nakładają na Pana obowiązku składania, wraz z zeznaniem podatkowym za 2003 r., żadnych dokumentów dotyczących uzyskanych zagranicą dochodów. Jednakże na podstawie art. 274a § 2 cyt.ustawy Ordynacja podatkowa – w razie wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji organ podatkowy może wezwać do udzielenia, w wyznaczonym terminie, niezbędnych wyjaśnień (...). Zgodnie z art. 70 w/w ustawy zobowiązanie podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem dokumenty, na podstawie których wypełniono zeznanie podatkowe winny być przechowywane przez wskazany wyżej okres.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj