Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-5/04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-5/04
Data
2004.02.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochód
podatek
podatek dochodowy
umowa
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dochody uzyskane w kraju z działalności gospodarczej należy opodatkować łącznie z dochodami uzyskanymi we Francji z tytułu umowy o pracę?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 28.01.2004 r., uzupełnione w dniu 09.02.2004 r., w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych w 2003 r. w kraju oraz za granicą, po stwierdzeniu, że zapytanie dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, w której nie jest prowadzone postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) w art. 3 ust. 1 stanowią, iż ,,osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)”. W myśl regulacji zawartej w art. 4a powołanej ustawy, powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego są dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust.1, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

W świetle powyższego sposób opodatkowania przychodów ze źródeł położonych w obcym państwie wynika z postanowień umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, którą Rzeczpospolita Polska zawarła z tym państwem.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 2003 roku uzyskała Pani przychody ze źródeł położonych w kraju tj. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz przychody ze źródeł położonych za granicą, we Francji, tj. z wynagrodzeń ze stosunku pracy.

W tym przypadku sposób opodatkowania dochodów uzyskanych we Francji określają postanowienia obowiązującej Umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5).

W odniesieniu do dochodów uzyskanych z pracy najemnej (pensje, płace i podobne wynagrodzenia) ma zastosowanie art. 23 powyższej umowy, w myśl którego w przypadku Polski podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób: ,,jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody lub posiada majątek, które stosownie do postanowień niniejszej umowy podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska – z zastrzeżeniem postanowień punktu b), wyłączy te przychody albo ten majątek spod opodatkowania; może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu albo pozostałego majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która zostałaby zastosowana, gdyby te przychody albo ten majątek nie zostały wyłączone spod opodatkowania.”

Zatem w świetle przepisów art. 21 ust. 1 pkt 33 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 23 umowy zawartej z Rządem Republiki Francuskiej dochód z wynagrodzenia uzyskany we Francji i tam opodatkowany jest zwolniony w Polsce od podatku dochodowego, jednakże z powyższej umowy wynika zasada ustalenia podatku należnego od dochodu uzyskanego w Polsce przy zastosowaniu stopy podatkowej obliczonej dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. Powołana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje powyższą kwestię w przepisach art. 27 ust. 8, które stanowią:

,,Jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 lub pkt 66, podatek dochodowy określa się w następujący sposób:

  • do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  • ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  • ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.”

Zatem dochody z wynagrodzeń ze stosunku pracy uzyskane przez Panią we Francji i tam opodatkowane są w Polsce wolne od podatku dochodowego, lecz należny podatek dochodowy za 2003 rok od uzyskanego w kraju dochodu z działalności gospodarczej winien zostać ustalony przy zastosowaniu stopy procentowej obliczonej od łącznych dochodów uzyskanych w Polsce i Francji. Jednocześnie należy nadmienić, że przychody w walutach obcych winny zostać przeliczone na złote zgodnie z zasadami zawartymi w przepisach art. 11 ust. 3 i 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj