Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III/1/443/74/IS/03/04
z 26 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/1/443/74/IS/03/04
Data
2004.02.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leasing
leasing operacyjny
odszkodowania
samochód ciężarowy
ubezpieczenia
ubezpieczony
wypadek


Pytanie podatnika
Zasady wystawiania faktur VAT oraz możliwości odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej za naprawę samochodu będącego przedmiotem leasingu operacyjnego.


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 05.11.2003 r. (wpływ do tut. organu 06.11.2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje, co następuje:

Zasady wystawiania faktur VAT określa rozporządzenie Min. Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Elementy faktury VAT powyższy akt prawny wskazuje w § 35 ust. 1, m.in. oznaczenie sprzedawcy i nabywcy towaru lub usługi (pkt 1), kwota podatku (pkt 10), wartość sprzedaży (pkt 11).
Wystawienie faktury wynika z umownego ukształtowania stosunku prawnego powstałego pomiędzy stronami umowy i decyduje, na który podmiot winna być wystawiona faktura.

Wystawienie faktury wynika z umownego ukształtowania stosunku prawnego powstałego pomiędzy stronami umowy i decyduje, na który podmiot winna być wystawiona faktura.

Zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, którymi rozporządzono w sposób nie pozwalający na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przepis ten, jako wyjątek od ogólnej zasady musi być stosowany ściśle do jego brzmienia, zatem terminu „rozporządzono” użytego w ww. przepisie nie można rozszerzać na działania podatnika nie mieszczące się w pojęciu czynności rozporządzającej.

Rozporządzenie jest czynnością prawną, poprzez którą podatnik dokonuje np. sprzedaży, zamiany czy darowizny rzeczy. Natomiast wypadek komunikacyjny, w którym uszkodzony został pojazd jest zdarzeniem losowym, na powstanie którego podatnik nie miał wpływu. Tym samym udział pojazdu w wypadku komunikacyjnym nie stanowi „rozporządzenia” tym pojazdem.

Zatem, jeżeli podatnik otrzymał fakturę VAT, może - na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług - zawartą w niej kwotę podatku VAT odliczyć od podatku należnego w sytuacji, gdy wartość faktury w kwocie netto została pokryta przez zakład ubezpieczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj