Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/3/04
z 26 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/3/04
Data
2004.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
podatek liniowy
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy jako właściciele zakładu pracy chronionej, możemy rozliczać się w 2004 roku na formularzu PIT-5L podatkiem liniowym 19%, nie tracąc ulg i zwolnień wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) i ustawy z dnia 20 grudnia 2002r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 7, poz. 79)


W odpowiedzi na pismo z dnia 09 stycznia 2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie informuje, że obowiązujący od 1 stycznia 2004 roku przepis art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określa, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, którzy dokonali wyboru liniowego sposobu opodatkowania, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w powołanym przepisie, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2, art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 w/w ustawy. Od dotychczasowych zasad ogólnych, podatek ten różni się jedynie tym, iż od dochodu poza stratą z tego źródła i składnikami na ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składkami na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, nie przysługują inne odliczenia nawet, jeśli podatnik wcześniej nabył do nich prawo. Poprzez wybór tego sposobu opodatkowania podatnik świadomie rezygnuje z prawa do odliczeń, ale tych które wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

  • ulg mieszkaniowych, w tym przysługujących w ramach praw nabytych oraz w stosunku do których nabyli prawo, a które nie znalazły pokrycia w latach poprzedzających rok 2004,
  • z ulg wynikających z ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych,
  • z ulgi wynikającej ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Nie ma więc przeszkód, aby właściciel Zakładu Pracy Chronionej, któremu przysługują ulgi i zwolnienie wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz ustawy z dnia 20 grudnia 2002r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 7, poz. 79), korzystał z opodatkowania 19% podatkiem liniowym od dochodów ze swojej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj