Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/13/GG/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/13/GG/04
Data
2004.02.18



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
towar używany
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Powstałe wątpliwości dotyczyły sprzedaży budynków administracyjnego i gospodarczego, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek ten był użytkowany przez Spółkę od dnia 8 kwietnia 1993 r., a stal się on jej własnością w dniu 10 grudnia 1999 r. na mocy umowy zawartej ze Skarbem Państwa - Ministrem Skarbu Państwa. Przedmiotowa umowa nie podlegała przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). W 2003 r. Spółka poniosła wydatki na remont, modernizację i przebudowę przedmiotowego budynku na kwotę stanowiącą powyżej 30 % wartości początkowej budynku. Czy sprzedaż powyższego budynku podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT - jako towaru używanego?


Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zmienia interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 31 grudnia 2003 r., nr PP443/173/03 -w celu jej zgodności z obowiązującym stanem prawnym.

Pismem z dnia 1 grudnia 2003 r. podatnik zwrócił się do organu podatkowego pierwszej instancji z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Powstałe wątpliwości dotyczyły sprzedaży budynków administracyjnego i gospodarczego, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek ten był użytkowany przez Spółkę od dnia 8 kwietnia 1993 r., a stal się on jej własnością w dniu 10 grudnia 1999 r. na mocy umowy zawartej ze Skarbem Państwa - Ministrem Skarbu Państwa. Przedmiotowa umowa nie podlegała przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT. W 2003 r. Spółka poniosła wydatki na remont, modernizację i przebudowę przedmiotowego budynku na kwotę stanowiącą powyżej 30 % wartości początkowej budynku.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie: „czy sprzedaż powyższego budynku podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT - jako towaru używanego?"

Zdaniem Spółki przedmiotowa sprzedaż podlega zwolnieniu na podstawie ww. przepisu. Pismem z dnia 31 grudnia 2003 r., nr PP-443/173/03 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że Spółka dokonała odnośnie sprzedaży budynku oraz sprzedaży nakładów budowlanych poniesionych na modernizację tego budynku, w związku z czym sprzedaż budynku będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, natomiast sprzedaż nakładów budowlanych będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem według stawki 22 %.

Ze stanowiskiem powyższym nie sposób się zgodzić.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 lit „a)" ustawy o VAT za towary używane uważa się m.in. budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy ustawodawca zwolnił od podatku od towarówi usług sprzedaż towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego 0 podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ponadto stosownie do art. 7 ust. 2e ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 (sprzedaż towarów używanych), nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. „a)" (budynki, budowle i ich części), jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W niniejszej sprawie bezsporne jest, że Spółka dokonała sprzedaży budynku jako towaru używanego (w rozumieniu ustawy o VAT, gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Ponadto przy jego nabyciu Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Błędny jest pogląd Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, iż wydatki poniesione przez Spółkę na remont, modernizację i przebudowę budynków administracyjnego i gospodarczego nie zwiększyły wartości środka trwałego (tego budynku). Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Nie ulega wątpliwości, że przesłanki te zostały spełnione, a z § 3 aktu notarialnego wynika, że na łączną cenę brutto prawa użytkowania wieczystego działek, na których posadowione zostały omawiane budynki i prawa własności tych budynków składa się oprócz wartości prawa użytkowania wieczystego gruntu i wartości budynków przed adaptacją i modernizacją, również wartość przedmiotowych robót w wysokości.

Błędny jest również pogląd organu podatkowego pierwszej instancji, że od kwoty stanowiącej wartość nakładów na remont, modernizację i przebudową omawianego budynku należny będzie podatek od towarów i usług według stawki 22 %.Jak bowiem Spółka słusznie zauważyła, określone w przepisie art. 7 ust. 2e przesłanki utraty zwolnienia powinny być spełnione łącznie (wykładnia językowa i systemowa wskazanego przepisu wskazuje, że warunki te zostały połączone koniunkcji, tzn. podatnik powinien ponieść wydatki na ulepszenie środka trwałego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które powinny wynieść co najmniej 30 wartości początkowej środka trwałego (Spółka ten warunek spełnia) oraz podatnik powinien użytkować te towary (określony środek trwały - w niniejszej sprawie - przedmiotowy budynek) w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych (tego warunku Spółka nie spełnia, gdyż przedmiotowy budynek użytkuje od 1993 r.).

W świetle powyższych rozważań należy zatem uznać, że przy sprzedaży przedmiotowego budynku Spółce przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług od całej ceny sprzedaży. Zauważyć jednocześnie należy, że zgodnie z § 3 ww. aktu notarialnego zarówno wartość budynków według stanu przed adaptacją i modernizacją, jak i wartość robót budowlano-modernizacyjnych łącznie z zagospodarowaniem terenu i dokumentacją zostały ujęte w cenach brutto, w których zawarty jest również podatek od towarów i usług według stawki 22 %. Ponieważ sprzedaż przedmiotowego budynku podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług w całości, ww. wartości powinny ulec stosownemu skorygowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj