Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III/1/443/73/IS/03/04
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/1/443/73/IS/03/04
Data
2004.02.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
import towarów
obrót
ogólne zasady opodatkowania
podatek importowy
powszechność opodatkowania
wolny obszar celny
zakup towarów


Pytanie podatnika
Jak opodatkować podatkiem VAT zakup na rynku wtórnym od firmy włoskiej używanej maszyny dziewiarskiej znajdującej się w depozycie firmy w Polsce?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 15.09.2003 r. (wpływ do tut. organu 03.11.2003 r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT zakupu na rynku wtórnym od firmy włoskiej używanej maszyny dziewiarskiej znajdującej się w depozycie firmy w Polsce, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie uprzejmie informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega m.in. sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz eksport i import towarów.

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów na polski obszar celny. Ustawa o podatku VAT nie definiuje pojęcia „polski obszar celny”, czyni to ustawa z dnia 09.01.1997 r. Kodeks Celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm.), która w art. 3 § 1 pkt 13 stanowi, iż określenie to oznacza teren Rzeczypospolitej Polskiej

Zgodnie z art. 3 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego dług celny to powstałe z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych lub wywozowych odnoszące się do towarów. Zgodnie z art. 3 ust. 18 pkt b ustawy Kodeks Celny towary przywiezione spoza polskiego obszaru celnego i dopuszczone do obrotu są towarami krajowymi.

Towary dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym nie straciły statusu celnego towarów krajowych, o ile cło za te towary nie zostało zwrócone lub umorzone.

Jeśli towary pozostają towarami krajowymi przeniesienie własności towarów może odbywać się w ramach obrotu krajowego. Z powyższych przepisów wynika, że podatek od towarów i usług jest podatkiem opartym o zasadę terytorialności, to znaczy obciąża sprzedaż towarów, dokonaną na obszarze jego obowiązywania. O miejscu dokonania sprzedaży decyduje miejsce wydania rzeczy kupującemu, natomiast miejsce zawarcia umowy, względnie miejsce zamieszkania lub siedziby sprzedawcy pozostają bez znaczenia.

A zatem w tej sytuacji winny obowiązywać ogólne zasady opodatkowania podatkiem VAT odpowiednie dla obrotu krajowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj