Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-6-1/GW/04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6-1/GW/04
Data
2004.02.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
meble
montaż
obniżenie stawki podatku
stawka
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
1) Czy produkcja (wykonanie) oraz montaż mebli laboratoryjnych i medycznych (w tym również mebli protetycznych) podlega opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług 2) Czy ma wpływ na zmniejszenie stawki z 22% na 7% podatku od towarów i usług sposób montażu mebli laboratoryjnych i medycznych tzn. w sposób trwały (poprzez montaż w sposób trwały – tj. taki, który zabezpiecza mebel przed przewróceniem poprzez przykręcenie kilkoma śrubami do ściany) w obiektach o PKOB 1264 3) Czy ma wpływ na zmniejszenie stawki z 22% na 7% podatku od towarów i usług sposobu montażu mebli laboratoryjnych i medycznych tzn. podłączenie tylko przez instalację tj. podłączenie do kanalizacji zlewozmywaka, podłączenie z isntalacją elektryczną lub podłączenie wyciągu (odciągu) do instalacji wentylacyjnej w obiektach o PKOB 1264 4) Czy sprzedaż mebli laboratoryjnych i medycznych (w tym również mebli protetycznych) z przeznaczeniem do obiektów PKOB 1264 podlega opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem złożonym w dniu 21 stycznia 2004 r. Spółka Cywilna ........................... (zwana dalej podatnikiem) zwróciła się do tut. organu podatkowego z pytaniami:

  1. czy produkcja (wykonanie) oraz montaż mebli laboratoryjnych i medycznych (w tym również mebli protetycznych) podlega opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług,
  2. czy ma wpływ na zmniejszenie stawki z 22% na 7% podatku od towarów i usług sposób montażu mebli laboratoryjnych i medycznych tzn. w sposób trwały (poprzez montaż w sposób trwały – tj. taki, który zabezpiecza mebel przed przewróceniem poprzez przykręcenie kilkoma śrubami do ściany) w obiektach o PKOB 1264,
  3. czy ma wpływ na zmniejszenie stawki z 22% na 7% podatku od towarów i usług sposobu montażu mebli laboratoryjnych i medycznych tzn. podłączenie tylko przez instalację tj. podłączenie do kanalizacji zlewozmywaka, podłączenie z isntalacją elektryczną lub podłączenie wyciągu (odciągu) do instalacji wentylacyjnej w obiektach o PKOB 1264,
  4. czy sprzedaż mebli laboratoryjnych i medycznych (w tym również mebli protetycznych) z przeznaczeniem do obiektów PKOB 1264 podlega opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług?

Stan faktyczny:

Podstawową działalnością podatnika jest projektowanie, produkcja i sprzedaż (najczęściej wraz z montażem) mebli laboratoryjnych i medycznych (w tym protetycznych).

Stanowisko podatnika:

Według podatnika projektowanie, produkcja i montaż oraz sprzedaż mebli laboratoryjnych i medycznych ( w tym również mebli protetycznych) podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% niezależnie od tego do jakiego obiektu są to meble przeznaczone oraz bez względu na sposób ich montażu).

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 , ze zm. ), podstawową stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22%. Jednakże zarówno przepisy powołanej wyżej ustawy, jak i wydanego na jej podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz.268, ze zm.) wprowadzają, w odniesieniu do określonych towarów i usług stawki preferencyjne w wysokościach 7% , 3% , 0% , a także zwolnienie od podatku. Wśród towarów i usług, dla których zastosowanie mają preferencyjne stawki podatku VAT, ustawodawca nie wymienił towarów i usług wymienionych w złożonym przez podatnika piśmie. Dla opisanych we wniosku czynności i towarów wskazanych przez podatnika w punkcie pierwszym zapytania ustawodawca nie przewidział także zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem właściwą stawką podatkową dla sprzedaży i produkcji wyżej opisanych towarów i usług jest stawka podatku VAT wymieniona w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. stawka 22%.

Ponadto tut. organ podatkowy odnosząc się do kwestii opisanych na wstępie w punktach od 2 do 4 wyjaśnia, iż zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanego rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stawkę podatku wymienioną w art. 18 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla materiałów i usług (robót) budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. W załączniku nr 4 pod pozycją numer 86 ustawodawca wskazał jako usługi dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% między innymi budowę, remonty i konserwację budynków (bez względu na symbol PKWiU) szpitali i zakładów opieki medycznej (PKOB ex 1264) – z wyłączeniem klinik weterynaryjnych.

Wyżej powołana ustawa i rozporządzenie nie zawierają definicji takich pojęć jak budowa czy remont i tym samym w tym przypadku należy wziąć pod uwagę także przepisy zawarte w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106 poz. 1126 ze zm.). Zgodnie z art. 3 wyżej powołanej ustawy pod pojęciem budowa należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego, natomiast pod pojęciem remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Ustawa ta w art. 3 reguluje także kwestie zaliczenia urządzeń do wartości kosztorysowej obiektu, co z punktu widzenia omawianego przypadku jest istotne albowiem jedynie w przypadku usług i robót dotyczących budowy, remontu lub bieżącej konserwacji polegającej na montażu urządzeń trwale związanych z danym obiektem - usługa taka podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową w wysokości 7%.

Zatem jeżeli wymienione w piśmie usługi montażu mają charakter trwale związanych z obiektami wymienionymi w wyżej powołanym załączniku wówczas zasadnym jest zastosowanie stawki podatkowej dla tych usług w wysokości 7%. Nie ma to jednak wpływu na zmniejszenie stawki podatkowej VAT dla montowanych towarów wymienionych przez podatnika ze stawki 22% do stawki 7% ze względu na typ obiektu do jakiego będą one przeznaczone lub też w jakim będą one montowane, ani także sposobu ich przymocowania w danym obiekcie bądź też ze względu na sposób ich przytwierdzenia do innych urządzeń w tym obiekcie.

Otrzymują:
1) adresat
2) Izba Skarbowa w Opolu
3) a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj