Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/443-3/04/JKL
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-3/04/JKL
Data
2004.02.12



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
faktura VAT
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
pomoc zagraniczna
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Prawo do pomniejszenia podatku należnego w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2003r. o podatek naliczony wynikający z faktury, która została wystawiona w miesiącu poprzednim, a zapłata nastąpiła w miesiącu listopadzie 2003r. Przedmiotowa faktura dotyczyła zakupów finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, znajdujących się na specjalnie wyodrębnionym rachunku bankowym.


Termin, w którym podatnik realizuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (dotyczy to również zakupów finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej) został określony w art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Zgodnie z ustępem 3 pkt. 1 i 3a cytowanego artykułu, obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Równocześnie obniżenie to nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Ponadto podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną (art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r.). Stąd też zgodnie z art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnik dokonujący sprzedaży towarów podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. W przypadku, kiedy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, będą miały zastosowanie przepisy ustępów 3 – 5 art. 20.

W świetle powyższych unormowań istotnym zagadnieniem w sprawie prawidłowego (terminowego) skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego jest określenie momentu otrzymania faktury (dokumentu celnego) oraz towaru (wykonania usługi), ponieważ przepisy ustawy, określające terminy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nie uzależniają skorzystanie z tego prawa od momentu uregulowania należności z faktur zakupu, z których podatek podlega odliczeniu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowej faktury winno nastąpić w miesiącu wrześniu lub październiku, przy jednoczesnym zachowaniu warunku dotyczącego otrzymania towaru.

Jednocześnie informuję, że fakt uiszczenia zapłaty za nabyty towar lub wykonaną usługę byłby istotny w sytuacji złożenia wniosku o zwrot podatku na podstawie przepisów § 15 – 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Ponadto, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa wyżej, może to uczynić, stosując przepisy art. 19 ust. 3b i 3c cyt. ustawy cytowanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. Powyższe przepisy traktują o możliwości dokonania korekty rozliczenia przy zachowaniu warunków w nich wskazanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj