Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP-443/164/1/03
z 10 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/164/1/03
Data
2003.12.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
kaucje
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Czy faktury zakupu które nie zostały w 100% zapłacone w związku z zatrzymaniem od 3 do 5% wartości netto lub brutto na poczet kaucji gwarancyjnej - stanowią podstawę do zwrotu bezpośredniego.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).
Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki nr KF/2571/w/2003 z 20.11.2003 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności w przypadku wnioskowania o zwrot bezpośredni podatku wynikającego z faktur nie zapłaconych w 100% w związku z zatrzymaniem od 3 do 5% na poczet kaucji gwarancyjnej.
Stan faktyczny.
Podstawową działalnością Spółki są roboty budowlano-montażowe których wykonanie jest zlecane podwykonawcom. Spółka dokonując zapłaty za wykonane przez podwykonawców usługi potracą zgodnie z zawartymi umowami kaucję gwarancyjna w wysokości od 3 do 5% wartości netto lub brutto. Potracone kaucje są zatrzymywane na okres od 3 do 5 lat.
Na tle tych okoliczności strona wnoszącą sformułowała pytanie; czy w przypadku zwrotu bezpośredniego tak regulowane faktury można uznać do faktur zapłaconych w całości będących podstawa do zwrotu bezpośredniego na rachunek podatnika.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje.
Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub części, stawka niższa niż określona w art. 18 ust. 1 ( tj. niższa niż 22%), przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku; o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4.
W ust. 2a ustawa zastrzega, że kwota różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane, oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został w całości zapłacony.
Oznacza to, że podatnicy dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka 22%, aby wystąpić o zwrot bezpośredni musza uregulować należność wynikająca z faktury zakupu. Spełnienie tego warunku upoważnia podatnika do żądania zwrotu bezpośredniego podatku naliczonego wynikającego z uregulowanej w całości faktury. Zatrzymanie od 3 do 5 % z wartości netto lub brutto na jaka opiewa faktura VAT tytułem kaucji gwarancyjnej mającej na celu zabezpieczyć podatnika przed niewłaściwym wykonaniem prac na rzecz kontrahenta oznacza, że warunek określony w art. 21 ust 2 a nie został spełniony. Moment nabycia uprawnienia do bezpośredniego zwrotu podatku wyznaczać będzie zwrot kaucji gwarancyjnej podwykonawcy, a więc 100-procentowe uregulowanie należności z faktury VAT.
W omawianym przypadku podatnik nie ma prawa do zwrotu bezpośredniego.Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj