Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.III-423/4/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-423/4/04
Data
2004.04.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
opodatkowanie zaliczek
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Do Spółki zgłaszają się klienci, którzy przewidując zmianę stawek VAT oferują zapłatę całości aktualnej, ceny towaru godząc się na odbiór towaru już po zmianie stawek VAT. Czy momentem powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych będzie moment otrzymania przedpłaty (wpływu gotówki na konto Spółki), czy też dzień wydania towaru?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 02.04.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia:

W złożonym piśmie jednostka stwierdza, iż zgłaszają się klienci, którzy przewidując zmiany stawek podatku VAT - w związku z wejściem nowych przepisów - oferują zapłatę całości aktualnej ceny (dzisiejszej) towaru godząc się na odbiór towaru po zmianie stawek VAT. W związku z tym Spółka reprezentuje pogląd, że mimo zaliczkowej 100% zapłaty ceny brutto w miesiącu kwietniu 2004 r. i mimo wystawienia faktury VAT w związku z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie VAT, nie powstanie w miesiącu kwietniu przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za datę powstania przychodu uznany zostanie ostatni dzień miesiąca, w którym wydany zostanie towar.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania wystepują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy stanowi natomiast, iż do przychodów nie zalicza się:
pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także, otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Użyte w przytoczonym przepisie sformułowanie “pobrane wpłaty lub zarachowane należności” odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy występuje przychód podlegajacy opodatkowaniu. Do czasu relizacji umowy wystawiona faktura stanowi zaliczkę i nie jest przychodem w rozumieniu przepisów podatkowych. W przedmiotowej sprawie realizacja umowy nastąpi w dniu wydania towaru i w tym dniu wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 02.04.2004 r. jest prawidłowe i za datę powstania przychodu należy uznać miesiąc, w którym wydano towar.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj