Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423/8-1/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/8-1/04
Data
2004.03.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty procesowe
moment powstania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Jak należy traktować zasądzone koszty postępowania sądowego, mając na uwadze wprowadzone uściślenia do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące monentu uzyskania przychodu. Czy mając na względzie zapis art. 12 ust. 3 a ww. ustawy nadal pozostają aktualne wyjasnienia zawrte w pismie MInisterstwa Finansów z dnia 23 października 1995 r. nr PO 3/722-459/95.


Pismem z dnia 24 lutego 2004 r. nr DF/632/2004 Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej momentu powstania przychodu podatkowego w przypadku zasądzonych kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę:

W 2003 r. Spółka skierowała na drogę powództwa sądowego należność od kontrahenta. W wyroku, który uprawomocnił się 29 grudnia 2003 r., na korzyść Spółki została zasądzona należność główna, odsetki oraz koszty procesu.

Spółka zwraca się o wyjaśnienie jak w związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2003 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uściśleń dotyczących momentu powstania przychodu podatkowego należy traktować zasądzone koszty postępowania sądowego. Czy mając na względzie zapis art. 12 ust. 3 a ww. ustawy nadal pozostają aktualne wyjaśnienia zawarte w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 23 października 1995 r. nr PO 3/722-459/95.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na mocy art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji na zapytanie podatnika- stanowiącej odpowiedź w sprawie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, z tym że zgodnie z ust. 3 powołanego przepisu za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179) wprowadzono do ustawy art. 12 ust. 3a. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. i konkretyzuje moment powstania przychodu należnego, o którym mowa w ust. 3 wymienionej ustawy. Ustawodawca wyraźnie powiązał powstanie przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą z momentem wystawienia faktury lub rachunku.

W związku z powyższym brak podstaw do zastosowania w odniesieniu do kwot zasądzonych z tytułu kosztów procesu przepisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zarówno w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku jak i po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957).

Dla ustalenia przychodów w przedmiotowej sprawie dla celów podatku dochodowego od osób prawnych – zdaniem tut. organu podatkowego – ma zastosowanie przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 zgodnie, z którym przychodami są otrzymane pieniądze. Uwzględniając ten przepis zasądzone od kontrahenta koszty postępowania sądowego będą przychodem w momencie ich faktycznego wyegzekwowania od dłużnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj