Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-606/03/CIP/04
z 14 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-606/03/CIP/04
Data
2004.01.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odpowiedzialność
syndycy


Pytanie podatnika
Wątpliwości podatnika dotyczą następujących kwestii :2.kto ponosi odpowiedzialność za rzetelność i niewadliwość ksiąg rachunkowych w związku z kontynuacją działalności gospodarczej przez syndyka, na skutek decyzji sądu w tym przedmiocie,
3.na kim ciąży obowiązek odprowadzenia zobowiązań podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług, powstałych w związku z kontynuacją działalności gospodarczej,
4.jak wyglądają kwestie opisane w punktach powyższych w miesiącu, w którym ogłoszono upadłość.
W ocenie podatnika podmiot, w stosunku do którego ogłoszono upadłość, nie przestaje być podatnikiem ani płatnikiem podatków. Syndyk przejmuje jedynie wszelkie uprawnienia i obowiązki o charakterze zarządczym i formalno – technicznym tj. podpisywania i składania deklaracji VAT, odprowadzania zobowiązań podatkowych powstałych w związku z kontynuacją działalności gospodarczej z majątku wchodzącego w skład masy upadłości, ponosi również odpowiedzialność za rzetelność i niewadliwość ksiąg rachunkowych.


Stan faktyczny:


Postanowieniem z dnia 12 września 2003 r., w stosunku do podatnika została ogłoszona upadłość. Podatnik w rozliczeniu za miesiąc wrzesień złożył deklarację podatkową w podatku od towarów i usług, którą podpisał osobiście.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 20 § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. Nr 118, poz. 512 z późn. zm., obowiązującego w dniu ogłoszenia upadłości w stosunku do zapytującego podatnika), na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem, należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jako też nabytym w toku postępowania. Majątek ten stanowi masę upadłości. Natomiast art. 90 § 1 cytowanego rozporządzenia, syndyk obejmuje z samego prawa majątek upadłego, zarządza tym majątkiem i przeprowadza jego likwidację.

W wyniku ogłoszenia upadłości, podmiot upadły traci z mocy prawa zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym w skład masy upadłości. Na skutek upadłości upadły nie traci jednakże ani osobowości prawnej ani prawa własności majątku. Syndyk jedynie reprezentuje upadłego działając w jego imieniu i na rachunek upadłego.

Z chwilą ogłoszenia upadłości syndyk, dokonując likwidacji majątku upadłego, wykonuje czynności określone w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn.zm.) w imieniu upadłego, który ograniczony jest w swoich prawach dysponowania majątkiem. Podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje jednakże nadal upadły, a nie syndyk, który jedynie zarządza majątkiem. Zatem biorąc pod uwagę powyższe, upadły podmiot pozostaje nadal podatnikiem VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy VAT, natomiast syndyk wykonuje, w imieniu upadłego, obowiązki określone ustawą o VAT, w tym obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 za miesięczne okresy rozliczeniowe oraz obowiązek zapłaty należnego zobowiązania. ( art. 10 ust 1 oraz art. 26 ustawy VAT).

W związku z powyższym, skoro okresem rozliczeniowym w podatku od towarów i usług jest miesiąc, syndyk, realizując swoje obowiązki zobowiązany jest zastosować się do art. 10 ust. 1 oraz art. 26 ustawy o podatku od towarów i usług, począwszy od okresu rozliczeniowego w którym nastąpiło przejęcie przez niego masy upadłości. W przedstawionym stanie faktycznym, skoro w stosunku do podatnika została ogłoszona upadłość dnia 12 września 2003 r., to syndyk powinien wykonywać obowiązki wynikające z ustawy o VAT w imieniu upadłego, składając deklaracje VAT-7 w podatku od towarów i usług, począwszy od rozliczenia za miesiąc wrzesień 2003 r.

Ponadto zgodnie z art. 18 § 1 rozporządzenia Prawo upadłościowe, upadły obowiązany jest wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, jak również wydać księgi handlowe, korespondencję i inne dokumenty. Stwierdzić zatem należy, iż syndyk, w ramach kontynuacji działalności gospodarczej z masy upadłościowej, przejmuje całą dokumentacje, w tym księgi rachunkowe, za które ponosi odpowiedzialność z tytułu ich prowadzenia w sposób rzetelny i niewadliwy



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj