Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-89/03
z 21 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-89/03
Data
2004.01.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy spełnienia przez czasopisma sprzedawane przez Jednostkę wymogów dotyczących czasopism specjalistycznych oraz wysokości stawki podatku od towarów i usług obowiązującej przy ich sprzedaży.


Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku, w odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie z dnia 22 grudnia 2003 roku (data wpływu do tut. Urzędu - 23 grudnia 2003 roku) uzupełnionym pismem z dnia 08 stycznia 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 09 stycznia 2004 roku) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia się co następuje.

Pytania postawione przez Spółkę dotyczą spełnienia przez czasopisma sprzedawane przez Jednostkę wymogów dotyczących czasopism specjalistycznych oraz wysokości stawki podatku od towarów i usług obowiązującej przy ich sprzedaży.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) stawka podatku wynosi 22 proc. z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3. Zarówno treść powołanej ustawy, jak i rozporządzenia wykonawczego do niej określają przypadki obniżenia w/w stawki podstawowej. I tak, zgodnie z poz. 101 załącznika nr 3 do wskazanej ustawy opodatkowaniu wg stawki 7% podlega sprzedaż gazet, magazynów i czasopism sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniach PKWiU 22.12 i PKWiU 22.13.

Działając na podstawie upoważnienia ustawowego wynikającego z treści art. 50 ust. 1 w/w ustawy Minister Finansów treścią § 65 a ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zmianami) – w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2004 roku - obniżył do wysokości 0% stawkę podatku do sprzedaży w kraju czasopism specjalistycznych.

W myśl ust. 2 w/w paragrafu, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku, o której mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie do towarów wytworzonych metodami poligraficznymi. Przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 2 lit. b i pkt 3 lit. c, należy rozumieć – zgodnie z ust. 3 tegoż paragrafu - wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i PCN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1. periodyków treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników,
  2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,
  3. wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,
  4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych lub nie opisem,
  5. publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,
  6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego,
  7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Jak wynika z powołanych przepisów jedynie w określonych przypadkach podatnik sprzedający czasopisma jest uprawniony do zastosowania stawki 0%, natomiast w pozostałych obowiązującą stawką jest stawka 7%.

Treść art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę albo marszałka województwa do udzielenia, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z powołanego przepisu Organ podatkowy udziela interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Nie może natomiast na tym etapie dokonywać na wniosek podatnika oceny danego stanu faktycznego. Występując o interpretację oceny tej winien dokonać podatnik.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż w wyniku weryfikacji okazanych przez Spółkę czasopism „Rynki Alkoholowe” nr 11 (104) listopad 2003 i nr 12 (105) grudzień 2003 oraz „Alkohole” numer 3 (3) grudzień 2003 stwierdzono, iż nie została na nich uwidoczniona wysokość nakładu, a na wskazanym wyżej numerze czasopisma „Alkohole” brak jest również oznaczenia ISSN. Powyższe skutkuje brakiem uprawnienia do zastosowania przez Spółkę przy ich sprzedaży stawki 0%.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 23 grudnia 2003 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj