Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-37/PW/03
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-37/PW/03
Data
2003.12.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od należności licencyjnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
firma
miejsce zamieszkania
pożyczka
terytorium Polski


Pytanie podatnika
Opodatkowanie osoby fizycznej nie mającej miejsca zamieszkania w Polsce, udzielającej pożyczki firmie działającej na terytorium Rzeczpospolitej.


W odpowiedzi na pismo z dnia 11 grudnia 2003 r. brak numeru, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania osoby fizycznej nie mającej w Polsce miejsca zamieszkania, która udzieliła pożyczki dla spółki A., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje iż ww. zagadnienia regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). W myśl art. 29 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a przychodówm.in. z odsetek - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.W ust. 2 powołanego przepisu zawarto zastrzeżenie , iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych, wydanego przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji). Jak wynika ze złożonego pisma pożyczkodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec.

Uwzględniając zatem postanowienia umowy zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18.12.1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163), pożyczkodawca odprowadzi podatek w miejscu swego zamieszkania, tym samym Jednostka jako płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości przychodu podatku dochodowego od osób fizycznych na deklaracji IFT-1.

W świetle powyższych wyjaśnień opartych na przepisach art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawione przez Jednostkę w piśmie własne stanowisko tutejszy organ podatkowy potwierdza jako prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj