Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
US-PD-I/415-11/04
z 30 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD-I/415-11/04
Data
2004.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym niżej stanie faktycznym sprawy podatnik, który uzyskał z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (19% podstawy obliczenia podatku).


Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - art. 9a ust. 2 ustawy.
Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek - art. 9a ust. 3 ustawy.

Z treści złożonego zapytania wynika, iż w 1999 r. podatnik rozpoczął aplikację radcowską zatrudniając się w tym czasie na umowę o pracę w kancelarii radców prawnych (spółce cywilnej) na stanowisku asystenta. Z uwagi na brak prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego, które to prawo powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę radców prawnych i złożenia ślubowania o czym stanowi wprost art. 23 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze. zm.) wykonywane przez podatnika w ramach stosunku pracy czynności w kancelarii polegały, co wynika z treści zapytania, na sporządzaniu projektów pism procesowych, projektów umów, które przedkładane były do sprawdzenia i podpisu pracodawcom - radcom prawnym oraz zastępowaniu radcy prawnego, jako substytut, w postępowaniu przed sądem. W związku z ukończeniem aplikacji radcowskiej w sierpniu 2003 r. podatnik został wpisany na listę radców prawnych. Ponieważ zawód radcy prawnego zdecydował się wykonywać prowadząc samodzielnie kancelarię radcy prawnego o czym poinformowana została rada właściwej okręgowej izby radców prawnych, w październiku 2003 r. podatnik rozpoczął działalność gospodarczą rozwiązując na podstawie porozumienia stron umowę o pracę. Z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, posiadając uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego, podatnik zawarł z byłym pracodawcą umowę zlecenie, której przedmiotem było prowadzenie pełnej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych (udzielanie porad i konsultacji prawnych, opinii prawnych, zastępstwo prawne i procesowe). W związku z wykonywaniem usług na podstawie umowy cywilnoprawnej w zakresie ww. na rzecz podmiotu, z którym podatnik pozostawał w 2003 r. w stosunku pracy, ma on wątpliwości czy możliwe jest, w świetle zapisu art. 9a ust. 3 ustawy, opodatkowanie osiąganych przez podatnika w 2004 r. dochodów z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli podatnik uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywał na rzecz tego pracodawcy w ramach stosunku pracy w roku poprzedzającym rok podatkowy, to podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c.
Zdaniem tut. organu podatkowego świadczone na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia usługi w zakresie prowadzenia pełnej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych są wykonywaniem zawodu radcy prawnego i nie odpowiadają one czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, gdy w ramach stosunku pracy, odbywając aplikację radcowską, zatrudniony był w kancelarii radców prawnych na stanowisku asystenta. Jeżeli więc na takim stanowisku w kancelarii radców prawnych podatnik pozostawał aż do czasu rozwiązania umowy o pracę, a data rozpoczęcia działalności gospodarczej jest jednocześnie datą podjęcia przez podatnika wykonywania zawodu radcy prawnego, to uzyskanie przez podatnika przychodów ze świadczenia usług, o których mowa w złożonym zapytaniu na rzecz byłego pracodawcy, nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c. W takim stanie faktycznym sprawy tut. organ podatkowy podzielił zaprezentowane przez podatnika stanowisko w kwestii będącej przedmiotem złożonego zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj