Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-493/03/CIP/04
z 21 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-493/03/CIP/04
Data
2004.01.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
podmiot zagraniczny
usługi budowlane
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwość, czy faktura VAT, zawierająca stawkę VAT i numer NIP, wystawiona na usługi budowlano-montażowe wykonane w Polsce przez firmę z Danii może stanowić podstawę odliczenia podatku naliczonego.


Stan faktyczny:


W sierpniu 2003 r. podatnik otrzymał fakturę VAT od firmy mającej siedzibę w Danii, zarejestrowanej jako podatnik od towarów i usług od dnia 1 maja 2003 r. Przedmiotowa faktura dokumentowała usługi budowlano-montażowe świadczone w Polsce.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu za granicą, jeżeli wykonują czynności, o których mowa w art. 2, osobiście lub przez osobę upoważnioną albo przy pomocy pracowników bądź przy wykorzystaniu zakładu lub urządzenia służącego działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż usługodawca mający siedzibę w Danii zarejestrował się w Polsce jako podatnik od towarów i usług.

Zasady wystawiania faktur VAT określa przepis § 34 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.)który stanowi, iż zarejestrowani podatnicy, posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „faktura VAT”, z wyjątkiem podatników:

  1. korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy,
  2. wykonujących wyłącznie czynności wymienione w art. 7 ust. 1 ustawy lub czynności zwolnione określone w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ustawy.

W myśl art. 19 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z ust.2 cytowanego wyżej przepisu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, ze co do zasady, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów lub usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku przyjmuje się w wysokości wynikającej z oryginałów faktur VAT lub ich duplikatów, przy czym faktura stanowiąca podstawę odliczenia podatku musi spełniać wymogi materialne i formalne określone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług

Faktura wystawiona przez spółkę mającą siedzibę za granicą z tytułu świadczonej na terytorium RP usługi budowlano-montażowej, za której wykonanie należność jest przekazywana tej spółce, stanowi import usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 4 pkt. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług, rozumie się przez to usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

W myśl natomiast art. 15 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z tym że w przypadku usług turystyki wyjazdowej podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z ust. 1. Zgodnie z ust. 6 cytowanego przepisu, przepisu ust. 5 nie stosuje się, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru oraz w przypadku, gdy podatek został pobrany od podatnika, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4.

W takim przypadku u usługobiorcy nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług uprawniają zatem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej przez zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług mającego siedzibę w Danii, dokumentującej wykonanie usług budowlano-montażowych świadczonych w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj