Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423/7-2/04
z 2 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/7-2/04
Data
2004.03.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
odsetki od pożyczki
przychód
świadczenie nieodpłatne
wypłata z zysku


Pytanie podatnika
Czy w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy spółka uzyskała przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeńCzy wielkość tego przychodu należałoby określić według oprocentowania lokaty banku wiodącego


W odpowiedzi na pismo z dnia 03.02.2004r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) wyjaśnia:

Wg stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Zgromadzenie Wspólników spółki postanowiło podzielić zysk przeznaczając go w części na dywidendy dla wspólników i w części na fundusz zapasowy. Wypłata natomiast dywidendy nastąpiła w terminie późniejszym.

Pytanie:
- czy w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy spółka uzyskała przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń?
- czy wielkość tego przychodu należałoby określić według oprocentowania lokaty banku wiodącego?

Podział i wypłata zysków osiągniętych przez spółkę z o.o. jest podstawowym prawem udziałowców takiej spółki. Z mocy art. 191 Kodeksu Spółek Handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku spółki z datą zatwierdzenia przez Zgromadzenie wspólników rocznego sprawozdania finansowego. Jeżeli jednak udziałowcy pragną przekazać określone kwoty uzyskane z tytułu udziału na jakiekolwiek fundusze tej osoby prawnej, to o ile umowa spółki tak stanowi ,mogą oni np. zasilić te fundusze w drodze dopłat określonych w art. 178 ww. Kodeksu Spółek Handlowych W przypadku spółki umowa spółki § 11 stanowi cyt. ,,Wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach spółki proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Podziałowi podlega zysk.” koniec cytatu.

Nie wypłacenie zaś przez spółkę zysku należnego udziałowcom i zatrzymanie kwot tego zysku w spółce, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi przychód spółki z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń.

W tym przypadku nastąpiło bowiem nieodpłatne użyczenie spółce kapitału. Przychodem jest więc wysokość odsetek jakie należałoby zapłacić gdyby pożyczka była oprocentowana. Wartość takiego świadczenia określa się zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniach usługi tego samego rodzaju z uwzględnieniem czasu i miejsca udostępnienia. W przypadku pożyczki wartość nieodpłatnego świadczenia ustalana jest w wysokości kosztów kredytu ( odsetek) wg cen rynkowych obowiązujących na rynku finansowym.

Mając powyższe spółka słusznie uważa, iż otrzymała nieodpłatne świadczenie od wspólników z tytułu nie wypłaconej dywidendy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj