Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-7/KR/04
z 1 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/KR/04
Data
2004.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
komornik
moment powstania obowiązku podatkowego
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Czy komornik dokonując, w ramach egzekucji, sprzedaży jest uprawniony do wystawienia w imieniu podatnika faktury VAT? Jak należy zaewidecjonować w/w fakturę w przypadku kiedy została ona przesłana pzrez komornika z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Czy nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w takiej fakturze?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udokumentowania sprzedaży dokonanej przez Komornika Sądowego informuje, że zgodnie z § 51 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) komornicy sądowi dokonujący sprzedaży towarów wystawiają, w imieniu dłużnika i na jego rachunek, faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów, przy czym kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Zgodnie z § 51 ust. 3 natomiast, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki o których mowa w § 35 i § 36 ust. 1 jak również zwierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych. Jako sprzedawcę wpisuje się w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawienia faktury uważa się podpisy kierowników organów egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych). Kopię faktury (§ 51 ust.4) organ egzekucyjny przekazuje dłużnikowi zachowując jedną kopię w swojej ewidencji.

Zdaniem Naczelnika tut. urzędu wpisanie na fakturze jako sprzedawcy Komornika Sądowego i brak na fakturze nazwy firmy w imieniu której dokonano sprzedaży nie powoduje braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę. Przepis § 48 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) nie wskazuje bowiem na brak możliwości obniżenia podatku należnego w takiej sytuacji.

W ocenie tut. organu podatkowego brak na fakturze informacji o firmie nie stanowi też przeszkody w ujęciu powyższej faktury w ewidencji sprzedaży VAT spółki i rozliczeniu podatku należnego w deklaracji VAT-7. W związku z tym, iż przepisy nie regulują w sposób szczególny powstania obowiązku podatkowego w sytuacji gdy sprzedaży dokonuje Komornik, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Fakturę wystawioną 29.10.2003 r. należałoby więc ująć w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc październik 2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj