Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/73/03/I
z 21 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/73/03/I
Data
2003.11.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
licencja
usługi


Pytanie podatnika
Czy brak rejestracji aneksu do umowy licencyjnej z 1995 r. przedłużającego czas obowiązywania ww. umowy licencyjnej w dniu 15.01.1996r na czas nieokreślony wyczerpuje normy zawarte w cyt. art. 2 ust. 2 cyt. ustawy obligującym Spółkę do stosowania opodatkowania podatkiem od towarów i usług licencji od dnia 26 marca 2002r.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14.10.2003r. (data wpływu 17.10.2003r.) uzupełnione pismem z dnia 24.10.2003r. (data wpływu 28.10.2003r.) w przedmiocie opodatkowania usług polegających na udzieleniu licencji Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż z treści złożonego zapytania wynika, iż Spółka dokonała w Drugim Urzędzie Skarbowym w Zielonej Górze w dniu 05.04.2002r. rejestracji umowy licencyjnej zawartej w 1995r. z firmą X z siedzibą w Zug (Szwajcaria) na okres jednego roku od daty podpisania z możliwością przedłużenia jej po wcześniejszym omówieniu nowych warunków umowy. Jak wynika z dokumentów załączonych do ww. zapytania w dniu 15.01.1996r. Spółka podpisała aneks do ww. umowy licencyjnej zmieniający warunki tej umowy w zakresie okresu jej obowiązywania z jednego roku na czas nieokreślony.

Powyższy wymóg rejestracji wynikał z treści art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 2002r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - kodeks wykroczeń (Dz.U. Nr 19, poz. 185). Zgodnie z art. 2 ust. 2 i 3 w związku z art. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy z dnia 15 lutego 2002r. obowiązującym od dnia 26.03.2002r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej. Powyższego przepisu w zakresie opodatkowania ww. umów nie stosuje się w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy do licencji i sublicencji udzielonych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tych umów dokonanych po tym dniu.

Warunkiem zwolnienia z opodatkowania było dokonanie rejestracji we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Licencje i sublicencje, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i nie zarejestrowane w urzędzie traktuje się jako licencje lub sublicencje, udzielone na podstawie umów zawartych począwszy od dniu wejścia w życie ustawy tj. umów podlegających opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, iż wszelkie istotne zmiany do umowy, dokonane po dniu wejścia w życie ww. ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego tutejszemu organowi podatkowemu stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała stosownej rejestracji załączonej do ww. zapytania umowy licencyjnej zawartej w 1995r. z kontrahentem zagranicznym w dniu 05.04.2002r., lecz nie zarejestrowała sporządzonego do tej umowy aneksu podpisanego 15.01.1996r. przedłużającego okres trwania przedmiotowej umowy na czas nieokreślony. Jak wynika z treści załączonej kserokopii ww. aneksu powodował on zmianę samej istoty umowy, gdyż dotyczył okresu jej obowiązywania. Jednak ze względu na fakt, iż przedłużenie ww umowy zostało dokonane aneksem w dniu 15.01.1996r. tj. znacznie wcześniej od wejścia w życie ww. ustawy, brak rejestracji przedmiotowego aneksu zdaniem tut. organu podatkowego nie wyłącza Strony z możliwości korzystania w zakresie ww. umowy z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT w okresie od dnia 26 marca 2002r. do dnia 26 marca 2004r. Po tej dacie usługi wynikające z przedmiotowej umowy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT wg właściwej dla nich stawką podatku w wysokości 22% tj. stawki właściwej dla importu usług.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż w sytuacji takiej, jaka wynika z załączonej umowy tj. gdy licencjodawcą jest podmiot zagraniczny, a licencjobiorcą podmiot polski - zgodnie z treścią art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 26 marca 2002r. - uznaje się, że miejscem świadczenia usługi jest siedziba lub miejsce zamieszkania jej nabywcy, a zatem Polska. Mamy więc w tym przypadku do czynienia z importem usług w rozumieniu art. 4 pkt 5 ustawy o VAT, co oznacza że licencjobiorca musi naliczyć VAT, potraktować go jako podatek należny zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o VAT. Dla przypomnienia, importem usług są usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, zaś obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 14 ww. ustawy o VAT z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności. Zgodnie z art. 19 ust. 2 a i ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od importu usług (...), przy czym w przypadku importu usług obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 następuje w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług (...).

Reasumując powyższe zdaniem tut. organu podatkowego brak rejestracji ww. aneksu do umowy licencyjnej z 1995r. przedłużającego czas obowiązywania ww. umowy licencyjnej w dniu 15.01.1996r na czas nieokreślony nie wyczerpuje dyspozycji normy zawartej w cyt. art. 2 ust. 2 cyt. ustawy obligującym Spółkę do stosowania opodatkowania podatkiem od towarów i usług rzeczonych usług licencji od dnia 26 marca 2002r. Uwzględniając powyższe sposób rozliczania się Spółki z tyt. podatku VAT w zakresie importu usług, wynikających z załączonej umowy licencyjnej zaprezentowany w ww. zapytaniu Spółki, wobec stwierdzonego stanu faktycznego, jest zgodny z obowiązującym w tym zakresie do dnia 26 marca 2004r. stanem prawnym i nie ma potrzeby korygowania w tym zakresie deklaracji VAT-7, zaś po tej dacie Spółka będzie zobowiązana rozliczać się z tytułu ww. umowy z podatku VAT na zasadach opisanych wyżej.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj