Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.I/415-35/03
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/415-35/03
Data
2004.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest zobowiązany jako pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Z powodu braku środków finansowych nie dokonał wpłaty dokonanego odpisu na wyodrębniony rachunek bankowy. Jednakże w ramach rzeczowych świadczeń w formie pomocy socjalnej, chce przekazać na rzecz ZFŚS brykiety opałowe pochodzące z własnej produkcji, a następnie wydać je pracownikom. Zapytuje:
- czy wartość przekazanych brykietów na ZFŚS obciążająca ten fundusz będzie mogła być uznana za koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności,
- jaką należy przyjąć wartość do wyceny brykietów dla obciążenia kosztów ZFŚS,
- czy wartość rzeczowego świadczenia z Funduszu Socjalnego będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy u pracownika, jeżeli wartość świadczenia przekroczy kwotę 380 zł,
- czy przekazanie rzeczowych świadczeń w postaci brykietów opałowych na cele Funduszu Socjalnego a następnie przekazanie ich pracownikom będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT ?


Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodu są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Z powyższego przepisu wynika, że odpis na ZFŚS będzie uznany za koszt uzyskania przychodów jeśli będą spełnione równocześnie następujące warunki:
- odpisy i zwiększenia są dokonywane w ciężar kosztów na podstawie ustawy o ZFŚS; oznacza to, że nie chodzi o jakiekolwiek odpisy i w dowolnej wysokości, ale wyłącznie o takie, które na podstawie ustawy o ZFŚS obciążają koszty pracodawcy,
- równowartość tych odpisów i zwiększeń została przekazana na wyodrębniony rachunek bankowy Funduszu.
Zatem odpis taki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu dopiero z chwilą faktycznego przekazania środków na konto bankowe Funduszu.

Art. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) stanowi, iż za działalność socjalną uważa się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe w warunkach określonych umową.
W oparciu o powyższe należy więc stwierdzić, że cytowane powyżej przepisy zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych normują zasady dokonywania odpisów na fundusz, przekazywania środków pieniężnych na odrębny rachunek i w momencie przekazania zaliczenia ich w koszty u pracodawcy jak również wykorzystania tych środków pieniężnych na działalność socjalną.
Zdaniem organu podatkowego nie ma możliwości obciążenia Funduszu wartością wyrobów pochodzących z własnej produkcji, przekazania ich pracownikom i uznania ich za koszt uzyskania przychodu, ponieważ działalność socjalna finansowana jest ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj