Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-569/03/CIP/01
z 20 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-569/03/CIP/01
Data
2004.01.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik twierdzi, iż zgodnie z art. 19 ust. 3a ustawy o VAT otrzymanie faktury potwierdzającej wpłatę zaliczki uprawnia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury.


Stan faktyczny


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu i ma zamiar podpisać umowę o wybudowanie dwóch lokali użytkowych. Zapłata ma nastąpić w sześciu ratach.


Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993r. ze zm./ podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3 w/w ustawy obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3a cyt. ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może jednak nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki), zadatku, raty podlegającej opodatkowaniu. W myśl art. 6 ust. 8d ustawy, w przypadkach określonych m. in. w ust. 7b, tj. w przypadku sprzedaży lokali i budynków otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych regulacji wynika, że podatnik aby mógł zrealizować swoje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony musi spełnić w/w warunki określone w cytowanym wyżej przepisie zawartym w art. 19 ust. 1, ust. 3, ust 3a ustawy o VAT.

Zatem fakt, że otrzymanie faktury dokumentującej dokonaną przedpłatę na zakup lokalu użytkowego, nastąpi jeszcze przed wydaniem towaru i przekazaniem prawa własności – nie ma wpływu na realizację prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego, przy czym w fakturze dokumentującej przedpłatę (zaliczkę) na zakup lokalu wraz z gruntem powinny być wyodrębnione kwoty zaliczki na zakup lokalu i odrębnie kwoty zaliczki na zakup gruntu (art. 15 ust. 2a ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj