Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-2/IK/04
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-2/IK/04
Data
2004.02.13



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
- dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości nieumorzonej budynku mieszkalnego nieodpłatnie przekazanego gminie,


Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, odpowiadając na wniosek Spółki z dnia 22 grudnia 2003 roku, uzupełniony pismem z dnia 16 stycznia 2004 roku, w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości nieumorzonej budynku mieszkalnego nieodpłatnie przekazanego gminie, uprzejmie wyjaśnia:

Ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a także akt rejestracyjnych Spółki wynika, że przedmiotowy budynek mieszkalny od dnia 30 czerwca 1997 roku, tj. od dnia przekształcenia Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w O. w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Gminy Miejskiej O., stanowił składnik majątku Spółki. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w O., jako przedsiębiorstwo państwowe, otrzymało ten budynek w zarząd. Budynek ten wniesiony został do Spółki jako kapitał własny, zgodnie z § 9 aktu przekształcenia z dnia 30 czerwca 1997 roku sporządzonego w formie aktu notarialnego Rep. A Nr .../97.

Z wyjaśnień Spółki wynika ponadto, że budynek mieszkalny jest usytuowany na gruncie, do którego Spółka nie posiadała prawa wieczystego użytkowania. Według odpisu księgi wieczystej Nr .. z dnia 05.12.2002 r. właścicielem gruntów jest Skarb Państwa. Spółka nie była również właścicielem budynku, właścicielem jest Gmina Miejska O. Spółka nie posiada decyzji, stwierdzającej nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz własności budynku, wydanej na podstawie art. 200 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2000 roku Nr 46, poz. 543 z późn. zm.).

Z uchwały Nr 19/03 Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w O. z dnia 8 grudnia 2003 roku, jak też z uchwały Nr 17/03 Zgromadzenia Wspólników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w O. z dnia 12 grudnia 2003 roku nie wynika, iż przekazanie budynku winno nastąpić nieodpłatnie, lub w formie darowizny. Nie ma również takich zapisów w protokole zdawczo - odbiorczym z dnia 29 grudnia 2003 roku.

Budynek mieszkalny, o którym mowa w piśmie Spółki, został postawiony do dyspozycji Gminy O. w celu przekazania w administrację Zakładowi Budynków Komunalnych III Spółka z o. o. w O., czyli innej Spółce z o.o., której wspólnikiem jest Gmina O.

Przekazanie budynku mieszkalnego Gminie O. protokołem zdawczo-odbiorczym, nie stanowi darowizny w rozumieniu przepisów art. 888 i art. 890 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się bowiem do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Dla dokonania darowizny niezbędna jest bowiem umowa darowizny, a w przypadku nieruchomości sporządzona w formie aktu notarialnego.

Odnosząc się do stanowiska Spółki należy zauważyć, iż jest ono zasadne w kwestii nie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości przekazanego w administrację budynku mieszkalnego. Jednakże, w tym przypadku nie może mieć zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 roku Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), na podstawie którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju..., lecz art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z treścią tego artykułu przesłanką uznania określonego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest cel, jakim ma być osiągnięcie przychodu. Wykładnia gramatyczna zwrotu „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, ze wykaże ich bezpośredni związek z działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W opisanym przez Spółkę przypadku nie występuje taki związek pomiędzy poniesionymi kosztami, a uzyskanymi przychodami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj