Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-509/03/CIP/01
z 14 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-509/03/CIP/01
Data
2004.01.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
nieważność umowy
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W związku ze stwierdzeniem nieważności umów Podatnik zwraca się z zapytaniem czy powinien skorygowane faktury wystawione z tytułu wykonanych usług do zera oraz czy w miejsce tych faktur nie powinny zostać wystawione noty księgowe na kwoty brutto ujęte w tych fakturach. Podatnik zapytuje ponadto czy nabywca usług ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego ujętego w tych fakturach. Zdaniem Spółki nieważność umów powoduje konieczność dokonania zwrotu świadczeń lub ich równowartości. Ponieważ czynności te nie zostały wymienione w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług faktury je dokumentujące powinny zostać anulowane lub skorygowane, a w ich miejsce należy wystawić noty księgowe na kwoty brutto wykazane w fakturach. Nabywca usług nie ma natomiast, zgodnie z § 48 ust. 4 pkt 5c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), prawa do odliczenia podatku VAT.


Stan faktyczny:


Zarząd Spółki z o.o. stwierdził, iż zawierane w jej imieniu umowy o wykonanie usług podpisywane były tylko przez jednego członka zarządu a powinny być przez dwóch. Usługi będące przedmiotem umowy zostały przez Spółkę wykonane, a ich nabywcy wystawiono faktury VAT.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniem podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do ust. 4 art. 2 ustawy czynności określone w ust. 1-3 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Stosownie więc do powyższego przepisu sam fakt wykonania przedmiotowych usług spowodował powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Należy ponadto podkreślić, iż organy podatkowe nie są właściwe do orzekania o nieważności umów cywilnoprawnych. Na podstawie delegacji zawartej w art. 32 ust. 5 ustawy Minister Finansów w § 41 oraz § 42 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zawarł przepisy regulujące przypadki, w których Podatnik ma prawo wystawienia faktury korygującej. W w/w przepisach rozporządzenia czytamy, iż faktury korygujące wystawia się w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy (§ 41 ust. 1) oraz gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 42 ust. 1).

W związku z przywołanymi wyżej art. 2 ust. 4 ustawy oraz § 41 i § 42 rozporządzenia nie ma więc podstaw do wystawienia faktur korygujących z tytułu wykonanych usług w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Przyjęcie powyższego stanowiska powoduje, iż nie ma podstaw do wystawienia przez Podatnika not księgowych na kwoty brutto ujęte w przedmiotowych fakturach.

Natomiast brak jest podstaw prawnych do udzielenia przez organy podatkowe odpowiedzi na pytanie o prawo nabywcy usług do rozliczenia podatku naliczonego ujętego w dokumentujących ich wykonanie fakturach, ponieważ w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) czytamy, iż stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy (...) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj