Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBII/423/42/04/KT
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBII/423/42/04/KT
Data
2004.03.26



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
deklaracje
zaliczka miesięczna
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w 2004 r. zgodnie z art. 25 ust. 6 i 6a oraz 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. podatnik ma obowiązek zwiększenia miesięcznej zaliczki na podatek w sytuacji gdy uzyskiwane bieżące dochody znacznie wzrosły?


Zgodnie z art. 25 ust. 6 i 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze. zm.) podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy – podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Przepis ust. 6 zdanie ostatnie stosuje się odpowiednio. Ponadto zgodnie z ust. 7.w/w artykułu podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a, są obowiązani:

  1. w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,
  2. stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 2 i 2a, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,
  4. (skreślony),
  5. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

Jednocześnie w myśl art. 6 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) podatnicy, dla których podstawą dla wpłaty zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie, o której mowa w art. 25 ust. 6 i 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest podatek należny wykazany w zeznaniu za rok podatkowy, w którym obowiązywała stawka podatku w wysokości wyższej od obowiązującej od dnia 1 stycznia 2004 r., mogą wpłacać zaliczki w wysokości 1/12 kwoty stanowiącej iloczyn stawki podatku obowiązującej w roku podatkowym,w którym wpłacana jest zaliczka i kwoty, będącej ilorazem kwoty podatku należnego wynikającego z tego zeznania i stawki podatku, obowiązującej w roku podatkowym, za które składane jest zeznanie. W przypadku gdy zeznanie, z którego wynika podatek należny będący podstawą do ustalenia zaliczek w uproszczonej formie, dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy, przepis art. 25 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się odpowiednio.

Powyższa zmiana zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy

o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie z dniem

1 stycznia 2004 r. i ma zastosowanie, z zastrzeżeniem art. 4, do dochodów (strat poniesionych) od tego dnia, z wyjątkiem art. 8, który wszedł w życie z dniem jej ogłoszenia, tj. 28 listopada 2003 r.

Jak wynika z wyżej przedstawionych przepisów dotyczących uproszczonej formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., ustawodawca nie nakłada na podatnika obowiązku zwiększenia miesięcznej zaliczki na podatek w sytuacji gdy uzyskiwane bieżące dochody Spółki znacznie wzrosły. Podatnik ma natomiast prawo, zgodnie z ust. 7a art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy, w formie pisemnej zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek i wpłacać podatek na zasadach określonych w art. 25 ust. 1 i 2 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj