Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PDII/EK/415-3/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/EK/415-3/04
Data
2004.02.18



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy poniesione koszty na zakup stabilizatora kolanowego, sprzętu rehabilitacyjnego oraz przewóz chorego podlegają odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne?


Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodu przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki te w myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy uważa się m. in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz zgodnie z ust. 7a pkt 13 lit. a odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego. Również za wydatki na ww. cele uważa się używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo – rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. (art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy).

Zgodnie z ust. 7c tego uregulowania, podstawą do odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

W świetle przedstawionych przez Pana dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na zakup indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego w związku z posiadaniem orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 18 sierpnia 2003 r. o całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej stanem narządu ruchu, wydatki na zakup wózka inwalidzkiego, podpory dla inwalidów oraz sprzętu obsługi osobistej (faktura VAT z dnia 10.11.2003 r.) podlegają odliczeniu od dochodu.

Zgodnie z ust. 7d wyżej cytowanej ustawy, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

    1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

Zatem zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym zakup stabilizatora kolanowego a także przewóz karetką transportu sanitarnego na niezbędne zabiegi leczniczo rehabilitacyjne nie może podlegać odliczeniu od dochodu, gdyż wydatki te zostały poniesione przed dniem wydania orzeczenia lekarza orzecznika o całkowitej niezdolności do pracy (dotyczy faktur VAT z dnia 11 kwietnia 2003 r., 23 kwietnia 2003 r. i 25 czerwca 2003 r.).

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jest aktualna w stosunku do wydatków na cel określony w piśmie Podatnika, poniesionych od dnia 18 sierpnia 2003 r., i stanowi w świetle ww. przepisów podstawę do skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj