Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-503/03/CIP/01
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-503/03/CIP/01
Data
2003.12.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
działalność
wznowienie
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o wyjaśnienie następującej kwestii: czy podatnik podatku od towarów i usług, który składał deklaracje VAT-7 do miesiąca maja 1997 r i rozpoczyna wynajem pomieszczeń od miesiąca sierpnia 2003 r. lub września 2003 r. może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zdaniem podatnika utrata przez niego prawa do zwolnienia miała miejsce więcej niż 3 lata temu, a zatem przysługuje mu, zgodnie z art. 14 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia.


Stan faktyczny:


Podatnik prowadził działalność gospodarczą i składał do miesiąca maja 1997 r. deklaracje VAT-7. W okresie od czerwca 1997 r. do lipca 2003 r. podatnik nie wykonywał na własny rachunek żadnych czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Podatnik zamierza rozpocząć wynajem pomieszczeń na cele użytkowe.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 14. ust.1. pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn.zm.) zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO. Natomiast przepis art. 14 ust 7a. cyt. Ustawy stanowi, iż podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.

Zgodnie z wydanym na mocy delegacji ustawowej z art. 14 ust. 11 pkt 1ustawy rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 października 2002r. wsprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarówi usług /Dz. U. Nr 190 poz. 1588/ - kwota graniczna 10.000 EURO uprawniająca do zwolnienia od podatku VAT wyrażona w polskich złotychwynosi 40.900,-zł. (w 2003 r.).

W przedstawionym stanie faktycznym ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej przez podatnika wykonującego czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest traktowane jako kontynuacja działalności wcześniejszej.Stwierdzić zatem należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, skoro w okresie 3 poprzedzających lat podatnik nie korzystał ze zwolnienia podmiotowego, dla ponownego skorzystania ze zwolnienia spełniony został warunek z art. 14 ust. 7a ustawy. Tym samym podatnikowi przysługuje prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego bowiem wartość sprzedaży za rok ubiegły tj. 2002 nie przekroczyła kwoty 40.900 zł. (tu: podatnik nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT). Natomiast w przypadku przekroczenia w/w kwoty granicznej w ciągu roku podatkowego 2003, zwolnienie traci moc w momencie jej przekroczenia (art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj