Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotoryi
PD/423-31/03
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-31/03
Data
2004.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Złotoryi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
rozliczanie straty
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W latach podatkowych od 1999 do 2002 Spółka ponosiła z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej straty. Z uwagi na fakt, że podatnik przewiduje, iż na koniec 2003 r. osiągnie dochód, który będzie mógł obniżyć o wysokość poniesionych w latach poprzednich strat zapytuje, czy dochodem uzyskanym w danym roku podatkowym należy pokryć stratę z lat ubiegłych ustaloną po uwzględnieniu wyłączeń dochodów i przychodów zwolnionych przedmiotowo na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż w latach podatkowych od 1999 do 2002 Spółka ponosiła z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej straty.
W poszczególnych latach, ze względu na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej - produkcja nawozów wapniowych, Spółka otrzymywała na dofinansowanie kosztów produkcji nawozów wapniowych dotacje z budżetu państwa na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2002 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. z 2002 r. Nr 65, poz. 595 ze zm.) oraz poprzedzającego je rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 kwietnia 2000 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz. U. z 2000 r. Nr 35, poz. 401 ze zm.). Otrzymane kwoty dotacji, stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stanowiły w każdym roku przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast Spółka, uwzględniając postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 58 tej samej ustawy, wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów wydatki sfinansowane ze środków otrzymanej dotacji. Wyrażając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła, iż kierując się postanowieniami art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczeniu od dochodu w pięciu kolejno po sobie następujących latach podatkowych może podlegać strata podatkowa (do wysokości 50%), w którymkolwiek z tych lat ustalona zgodnie z art. 7 ust. 2, powiększona o otrzymaną w danym roku podatkowym dotację przedmiotową. Ustosunkowując się do zajętego przez Spółkę stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z kolei w myśl art. 7 ust. 4 powołanej ustawy, w związku z jej art. 7 ust. 3 przy ustalaniu straty nie uwzględnia się między innymi:
1) przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
3) kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1.
Otrzymywane przez Spółkę w poszczególnych latach podatkowych dotacje przedmiotowe z budżetu państwa były wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Zatem stosownie do treści cytowanego wcześniej art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu straty za wskazane na wstępie lata Spółka nie powinna uwzględniać przychodów odpowiadających kwotom otrzymanych dotacji, gdyż dotacje te wolne są od podatku.

W konsekwencji Spółce z dyspozycji art. 7 ust. 5 powołanej ustawy, w przypadku osiągnięcia w roku 2003 dochodu, przysługuje prawo, do jego obniżenia o wysokość poniesionych w latach 1999-2002 strat (do wysokości 50% straty za każdy rok), ustalonych w sposób wskazany w cytowanym wcześniej art. 7 ust. 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w wysokości odpowiadającej za każdy rok podatkowy najwyżej 50% nadwyżki kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów pomniejszoną o kwoty otrzymanych dotacji.
W świetle powyższego stanowisko zajęte przez podatnika w niniejszej sprawie uznano za właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj