Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/4/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/4/04
Data
2004.02.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
forma opodatkowania
podatek liniowy
pracodawca
spółka cywilna


Pytanie podatnika
uzupełnić


Pismem z dnia 15.01.2004 r. (data wpływu 19.01.2004 r.) pełnomocnik pan Andrzej Z. działający w imieniu pana Wojciecha S. na podstawie udzielonego pełnomocnictwa z dnia 14.01.2004 r. (stanowi ono załącznik nr 1 do wniesionego pisma) zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pytanie dotyczy możliwości opodatkowania w roku 2004 dochodów uzyskanych z tytułu udziału w spółce cywilnej, która rozpocznie działalność gospodarczą od 1.02.2004 r., wg stawki określonej w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 19 %.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i w terminie do 20.01.2004 r. złoży oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Ponadto od 1.02.2004 r. podatnik będzie prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przedstawiając stan faktyczny, podatnik twierdzi, że przysługuje mu prawo opłacania podatku dochodowego wg stawki 19 % od dochodów uzyskanych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie, jak i w formie spółki cywilnej. Bez znaczenia jest fakt, iż ustawodawca w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia, iż uzyskiwanie przez wspólnika spółki cywilnej udziału w dochodach z działalności gospodarczej tejże spółki, stanowi także pozarolniczą działalność gospodarczą.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w zakresie podatku dochodowego informuje, że:

Od 1.01.2004 r. ustawodawca wprowadził w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) definicję pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z którą pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane dochody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9. Jak wynika z przedstawionej definicji, działalność gospodarcza jest to działalność zarobkowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły i może być ona prowadzona samodzielnie lub w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej.

Artykuł 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy mają prawo wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy, czyli wg stawki 19 %, ale mogą także rozliczać się na zasadach dotychczasowych. Jeżeli podatnik chce skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym jest zobowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20.01. roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli zatem podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą: samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej bądź w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór sposobu opodatkowania wg stawki 19 % dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika to z przepisu art. 9a ust. 5 ww. ustawy.

Reasumując, jeżeli podatnik do 20.01.2004 r. złożył oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj. wg stawki 19 %, to wybór tego sposobu, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności zarówno samodzielnie, jak i w spółce cywilnej z zastrzeżeniem art. 9a ust. 3 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w sytuacji gdy podatnik wybrał sposób opodatkowania określony w art. 30c, może stracić prawo do opodatkowania dochodów w ten sposób. Tak jest w sytuacji, gdy podatnik uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w danym roku podatkowym. Innymi słowy, z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać ci podatnicy, którzy wykonują usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w 2003 r. lub w 2004 r. i wykonywali lub wykonują czynność, które odpowiadają czynnościom będącym przedmiotem działalności gospodarczej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj