Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-415/104/03
z 30 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/104/03
Data
2003.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z wykończeniem lokalu nabytego na cele działalności gospodarczej można bezpośradnio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako wydatki remontowe, czy też stanowią one wydatki podwyższające wartość nabytego lokalu i winny być rozliczone w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje, że

zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.
Odpisów amortyzacyjnych można więc dokonywać od wartości początkowej kompletnego i zdatnego do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania środka trwałego.

Z przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego wynika, że na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonał Pan zakupu lokalu, który po wykończeniu został przekazany do użytku. Wszelkie zatem wydatki związane z wykończeniem tego lokalu umożliwiające jego wykorzystanie lub powodujące wzrost jego wartości użytkowej skutkują podniesieniem jego wartości początkowej stanowiącej podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zakup urządzeń będących częściami składowymi środka trwałego, po jego oddaniu do użytkowania, których cena nabycia przekracza 3 500,00 zł., również spowoduje powiększenie wartości początkowej środka trwałego. Natomiast wydatki poniesione na nabycie wyposażenia lokalu (np. meble), które stanowią odrębne nie związane z lokalem urządzenia, winny być potraktowane jako samodzielne środki trwałe od których można dokonywać odpisów amortyzacyjnych wg. właściwych dla nich stawek.

Jednocześnie tut. Urząd informuje, że aby dany wydatek (odpisy amortyzacyjne) mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to musi zachodzić bezpośredni przyczynowo - skutkowy związek pomiędzy jego poniesieniem, a osiągniętym przychodem.

Ciężar dowodu istnienia takiego związku spoczywa na podatniku jako na osobie wyciągającej z tego związku skutki prawne w postaci obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj