Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III/2443/6/EK/04
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/2443/6/EK/04
Data
2004.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
organizacje społeczne
podatek od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik może ubiegać się o zwrot podatku naliczonego w przypadku, gdy dokona zakupu towarów i usług za środki finansowe inne niż te, które znajdują się na wyodrębnionym koncie bankowym (środki własne organizacji, a także pozyskane w inny sposób, np. pożyczki, kredyty) lecz zakup towarów i usług jest dokonywany w ramach przyznanej dotacji i podpisanej już umowy na realizację konkretnego projektu ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 04.02.2004 r. bez znaku, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje:

  • Podatnicy dokonujący zakupu towarów i usług lub lub importu towarów za środki pochodzące z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, mogą pod pewnymi warunkami korzystać z przywilejów zwrotu podatku naliczonego. Przepisy § 15 rozporządzenia Min.Fin. z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) wymagają by zakupy te były finansowane środkami finansowymi bezpośrednio przekazanymi z odrębnego rachunku bankowego, na którym ulokowane są wyłącznie środki z pomocy zagranicznej.


Rygoryzm powyższy łagodzi § 17a cyt. rozporządzenia. Zgodnie z nim zwrot podatku jest możliwy również w przypadku gdy w/w zakupy są finansowane w części z rachunku bankowego na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a w części z innych środków własnych środków finansowych podatnika.

Tak więc przepis § 17a ust. 1 cyt. rozporządzenia dopuszcza inne źródła finansowania, wymagając jednocześnie by choćby część zakupów była finansowana z wskazanego rachunku. W konsekwencji przynajmniej niewielka część środków finansowych na zakupy finansowane z pomocy zagranicznej musi pochodzić z rachunku bankowego, na którym ulokowane są wyłącznie środki pomocy zagranicznej. Przepis ten nie zezwala jednak, by cała zapłata mogła nastąpić ze środków własnych, gdyż będzie to skutkować brakiem dowodu dokonania zapłaty ze środków pomocy zagranicznej.

Powyższą informację udzielono według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj