Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDP/E/423-5/04
z 17 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/E/423-5/04
Data
2004.03.17



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cele statutowe
opodatkowanie dochodów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- czy wartość inwestycji zaniechanej, będącej wcześniej przedmiotem otrzymanej darowizny, jest zwolniona z opodatkowania stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, jako dochód przeznaczony w całości na cele statutowe.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie zmienia informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego pismem z dnia 26 stycznia 2004 roku Nr PD.1/423-1/04.

Przedmiotem zapytania Podatnika jest, czy wartość inwestycji zaniechanej, będącej wcześniej przedmiotem otrzymanej darowizny, jest zwolniona z opodatkowania stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, jako dochód przeznaczony w całości na cele statutowe.

Stosownie do przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie przedmiotowe, określone w tym przepisie, ma charakter warunkowy, mianowicie, podmiot osiągający dochody może z niego skorzystać, jeżeli przeznacza je i wydatkowuje na cele wskazane w tym przepisie.

Stosownie zaś do przepisu art. 17 ust. 1b, zwolnienie o którym mowa w ust. 1 (w tym, w pkt 4), dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Ze statutu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w E., zatwierdzonego przez Ministra Edukacji Narodowej dnia 17 sierpnia 1999 roku, wynika, iż jest to uczelnia państwowa utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1998 roku w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w E. (Dz. U. Nr 76, poz. 495) i działa na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1997 roku o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z późn. zm.), statutu oraz innych przepisów wydanych na jej podstawie (§ 1, ust. 1 i 2 statutu). Uczelnia, zgodnie z ustawą, posiada osobowość prawną (§ 1, ust. 4 statutu).

Podstawowymi zadaniami Uczelni, określonymi w statucie są: kształcenie studentów w określonych specjalnościach zawodowych oraz przygotowanie ich do wykonywania zawodu, kształcenie w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych, kształcenie w celu przekwalifikowania w zakresie danej specjalności zawodowej, wychowywanie studentów w dychu poszanowania praw człowieka, patriotyzmu, demokracji i odpowiedzialności za dobro społeczeństwa, państwa i własnego warsztatu pracy (§ 2, ust. 1). Ponadto Uczelnia może prowadzić badania oraz wdrażać nowe rozwiązania i innowacje (§ 2, ust. 2), upowszechnia postęp naukowo - techniczny oraz współdziała z innymi podmiotami w szerzeniu wiedzy, rozwoju kulturalnego, społecznego i gospodarczego regionu elbląskiego (§ 2, ust. 3) oraz dba o wszechstronny rozwój i zdrowie studentów (§ 2, ust. 4).

Jak wynika ze stanu faktycznego, przedstawionego przez Podatnika oraz z Aktu Notarialnego z dnia 13 lipca 1999 roku (umowa darowizny), przedmiotem otrzymanej przez Uczelnię darowizny było prawo użytkowania wieczystego działki wraz z nakładami w postaci inwestycji - wykonanych robót budowlanych. Jak wynika z zapisu § 5 umowy darowizny, Strony oświadczyły, iż darowizna przeznaczona jest na cele publiczne, związane z działalnością statutową uczelni w postaci: domu studenckiego, biblioteki uczelnianej i stołówki.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w zapytaniu z dnia 29.12.2003 r. przedstawiła, że część otrzymanej darowizny (w postaci w/wym. inwestycji), nie jest kontynuowana i została uznana za inwestycję zaniechaną. Zdaniem Podatnika, potwierdzonym przez organ podatkowy, równowartość zaniechanej inwestycji, stanowi dochód przeznaczony na cele statutowe Uczelni i nie podlega opodatkowaniu.

Powyższej interpretacji przepisów dotyczących zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych nie podziela Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie.
Wskazany wyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy zwalnia od podatku tylko tę część dochodów podatników, która przeznaczana jest na realizację celów, wymienionych w tym przepisie. Warunkiem do skorzystania z tego zwolnienia jest, oprócz tego, że musi to być podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, aby cel statutowy odpowiadał działalności zwolnionej z opodatkowania, wymienionej w tym przepisie. Oczywiście, cele statutowe mogą obejmować również inną działalność.

Przystępując do określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za dany rok podatkowy podatnik, stosownie do art. 7 ust. 1, 2 i 3 pkt 1 i 3 ustawy, ustala wielkość dochodu podlegającego opodatkowaniu, bez uwzględnienia przychodów i kosztów związanych z dochodami zwolnionymi od podatku. W podstawie opodatkowania uwzględnia się przychody (art. 12, 13 i 14 ustawy) oraz koszty uzyskania tych przychodów (art. 15 i 16). Jeżeli podatnik ponosi “koszty podatkowe”, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, to równowartość tego kosztu powiększa przychód podlegający opodatkowaniu. Takim “kosztem podatkowym”, nie będącym faktycznym wydatkiem, jest wartość inwestycji zaniechanej.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu wartości inwestycji zaniechanej. Jednakże, zgodnie z wyżej powołanym art. 17 ust. 1b ustawy, powyższy koszt może być zwolniony z opodatkowania, gdy zostanie zadeklarowany w zeznaniu rocznym, jako przeznaczony na cele statutowe.

Wówczas wykazany dochód może podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, gdy zostanie bez względu na termin, wydatkowany na cele statutowe lub inne wymienione w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. W przypadku wydatkowania tego dochodu na inne cele, zastosowanie będzie miał art. 25 ust. 4 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj